Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua am un nuc care este situat pe drumul de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua am un nuc care este situat pe drumul de servitute ...

Bună ziua am un nuc care este situat pe drumul de servitute as putea sa l tai
Nucul este o specie de pom protejată de lege.

Legea 348/2003
Articolul 17
Cultura nucului din categoria pomi răzleți este supusă și următoarelor prevederi speciale:
a) plantarea nucilor se face cu materialul săditor selecționat, provenit din pepiniere autorizate; terenurile supuse eroziunii se pot planta și cu biotipuri locale provenite de la pepiniere silvice;
b) tăierea nucilor și castanilor comestibili din categoria pomi răzleți, indiferent de proprietar, se face pe baza autorizațieimodel prevăzute în anexa nr. 3;
c) cererea pentru tăierea nucilor/castanilor comestibili din categoria pomi răzleți solicitată de persoanele fizice sau juridice se depune cu cel puțin o lună înaintea executării tăierii, iar aceasta se verifică și se aprobă de specialiștii direcțiilor pentru agricultură și dezvoltare rurală județene, respectiv a municipiului București;
d) criteriile care stau la baza documentației în vederea autorizării tăierii nucilor răzleți/castanilor comestibili sunt:
1. pomii sunt îmbătrâniți și prezintă ramuri uscate în proporție de 60% din coroană;
2. pomii sunt amplasați într-un perimetru unde urmează să se construiască obiective de interes național sau de interes al comunității locale;
3. pomii sunt amplasați pe aliniamentele drumurilor naționale și se pune în pericol siguranța circulației rutiere.