Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RESTAURAT - SOMAJ TEHNIC buna ziua! am un restaurant ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RESTAURAT - SOMAJ TEHNIC buna ziua! am un restaurant care a fost ...

RESTAURAT - SOMAJ TEHNIC

buna ziua! am un restaurant care a fost inchis prin ordonanta militara cu data de 21.03.2020, salariatii fiind in somaj tehnic platit de stat. Eu nu pot deschide restaurantul la 1 septembrie intrucat nu am terasa si nu as avea clienti, intentionez sa-l redeschid la 1 octombrie. Imi pot pastra salariatii in somaj tehnic si sa recuperez suma de la stat? I-am bagat in cfs intrucat nu am deloc incasari si nu ii pot plati. Daca nu mai pot beneficia de somaj tehnic pot beneficia de recuperare 41.5% din salariu pentru lunile octombrie-noimebrie,in conditiile in care i-am bagat in cfs in luna septembrie ? multumesc
tyadaria, utilizator