Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Decontare 41.5% OUG 92/2020
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Decontare 41.5% OUG 92/2020

Pentru o societate Horeca-restaurante care a beneficiat de somaj tehnic pentru intreruperea activitatii si care incepand cu 1 iunie 2020 cand s-au deschis terasele:
-poate beneficia inepand cu 1 iunie 2020 atat de somaj tehnic pentru salariati ramasi suspendati si de decontare 41.5% pentru salariatii reactivati numai pentru terase.
Firma are 13 locatii din care 2 functionale terasele, restul sunt inchise salariatii fiind in somaj tehnic.
Cel mai recent răspuns: officeriviera , utilizator 23:25, 19 Iunie 2020
Cota de 41,5% este singura care se mai aplica in aceasta perioada cf. OUG 92/28.05.2020 publicata in M.Of. 459/29.05.2020.
dl avocat, de ce DOAR cota de 41.5%, ci nu DOAR subventionarea somajului tehnic? eu cred ca se poate alege ce e mai convenabil pt firma. ca de aia scrie in ordinanta fie pentru... fie pentru...

si de ce DOAR, ca poate firma in cauza are DOAR 1 cod CAEN. in ordonanta se spune ca ''Angajatorii care au MAI MULTE obiecte de activitate dintre care cel puțin unul se află sub incidența restricțiilor...''
parerea mea e ca nici juristii care au elaborat asa ceva nu pot raspunde.

apoi as mai intreba, daca de la 1 iulie se mentin restrictiile in horeca si cei care au reluat activitatea vor sa o intrerupa iar, mai primesc pt somaj tehnic subventie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontare salariu angajat revenit din somaj tehnic. alsantcalsan alsantcalsan Buna ziua, As vrea sa stiu daca pot cere decontarea a 41,5% din salariul unui angajat revenit din somaj tehnic dar care a cerut o saptamana de concediu fara ... (vezi toată discuția)
Decontarea a 41.5% din salariul brut al angajatilor aflati in somaj tehnic Florin_j92 Florin_j92 Buna ziua, am avut angajati trimisi in somaj tehnic in luna Aprilie si jumatate din luna Mai (15.05 a fost data reinceperii activitatii) am beneficitat de ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic. o firma care si-a reluat activitatea partial, dupa ... adelaioanamoldovan adelaioanamoldovan Somaj tehnic. O firma care si-a reluat activitatea partial, dupa data de 1.07.2020, are mai beneficiaza de somaj tehnic suportat de stat pentru angajatii care ... (vezi toată discuția)