Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum ar trebui inteles textul de lege ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum ar trebui inteles textul de lege ?

Buna ziua !

Va rugam frumos sa ne ajutati referitor la urmatoarea problema:
- Cum ar trebui inteles urmatorul text de lege ?

In OUG nr. 57 din 3 iulie 2019 privind Codul administrativ, la

ARTICOLUL 514 Suspendarea raportului de serviciu la inițiativa funcționarului public Jurisprudență
(1) Raportul de serviciu se suspendă la inițiativa funcționarului public în următoarele situații:
h) pentru participare la campania electorală, pe durata campaniei electorale și până în ziua ulterioară alegerilor;

(2) ..... Pentru situațiile prevăzute la alin. (1) lit. ...., h) și ....funcționarul public este obligat să informeze autoritatea sau instituția publică cu cel puțin 5 zile lucrătoare înainte de incidența situațiilor prevăzute la alin. (1).
...... În toate cazurile funcționarul public are obligația de a prezenta documentele doveditoare ale situațiilor
care conduc la suspendarea raporturilor de serviciu.
(3) În vederea emiterii actului administrativ de reluare a activității,
cu 15 zile înainte de data încetării motivului de suspendare la inițiativa funcționarului public,
dar nu mai târziu de data luării la cunoștință de motivul încetării suspendării,
funcționarul public informează în scris persoana care are competența legală de numire
în funcția publică despre acest fapt.

Daca alegerile au loc pe data de 27.09.2020,
atunci,

Functionarul va face Cerere pentru reluarea activitatii
- cu 15 zile ( lucratoare ? sau calendaristice ? ) inainte de data de 28.09.2020,
adica pe data de 13.09.2020 /Duminica ?
sau
- nu mai tarziu de data luarii la cunostinta de motivul incetarii suspendarii ?
adica, .......la data de ...... ?

oanaportar, utilizator
Nu mi-e clar nici mie acest text de lege. Dar ce pot să vă zic sigur este că cele 15 zile sunt calendaristice, nu lucrătoare. Dacă cele 15 zile se împlinesc într-o zi de duminică, atunci cererea de reluare ar trebui depusă cel târziu pe 11 septembrie în opinia mea. Dacă mai aflați ceva informații pe această temă, vă rog să reveniți cu informații pentru că sigur mai sunt persoane în situația dumneavoastră.

Succes!
Functionarul va face Cerere pentru reluarea activitatii cu 15 zile calendaristice inainte de data de 27.09.2020,
adica pe data de 11.09.2020 va trebui depusa cererea,
Vă mulțumesc enorm de mult pentru răspuns !
Voi reveni cu detalii privind alte situații similare.

Bună ziua !
Am promis că revin cu detalii privind alte situații similare.
Poate că ce postez va fi de ajutor și altor persoane,
așa cum de nenumărate ori am primit și eu răspuns.

O altă persoană care este funcționar public și care vrea să candideze pentru primărie
mi-a spus că:
- în acest caz trebuie văzut următorul text de lege:

Suspendarea raportului de serviciu | Codul administrativ
ARTICOLUL 514 - Suspendarea raportului de serviciu la inițiativa funcționarului public
(3) În vederea emiterii actului administrativ de reluare a activității, cu 15 zile înainte de data încetării motivului de suspendare la inițiativa funcționarului public, dar nu mai târziu de data luării la cunoștință de motivul încetării suspendării, funcționarul public informează în scris persoana care are competența legală de numire în funcția publică despre acest fapt.

și că:
- acel funcționar public este obligat de lege
să depună Cererea de reluare a activității,
cu 15 zile înainte de a se împlini termenul pentru care a cerut suspendarea Contractului de muncă.
- Cererea de reluare a activității - nu este facultativă,
odată ce Legea spune că
actul administrativ de reluare a activității /adică de încetare a suspendării Contractului de muncă
se va emite doar la Cererea scrisă a funcționarului respectiv.
altfel, acel funcționar public va pierde locul de muncă,
pentu că va ieși din termenul de 15 în care avea dreptul să ceară
reluarea activității pe același post.

Sper că și această lămurire va fi de folos celor care citesc articolele postate pe acest Site.

Cu mult drag - pentru toți care vin cu un sfat, cu o lămurire, .....