Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurat din prima zi de serviciu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurat din prima zi de serviciu

Buna seara! Imi puteti spune va rog care este legea care spune ca salariatul este asigurat la sanatate inca de cand incepe munca si nu de cand se vireaza CASS-ul? A fost aprobata aceasta lege?
Legea asigurarilor de sanatate spune ca o persoana care este salariat este asigurat de la data angajarii deoarece nu este specificat un al termen, cele doua fiind presupuse implicit: salariat = asigurat. Daca angajatorul vireaza sau nu CASS, nu schimba statutul de a fi asigurat al salariatului.
Va multumesc mult pentru amabilitate! Si pot beneficia chiar din prima luna de servicii medicale (ma intereseaza daca pot beneficia de concediu medical din prima luna - inainte de a reincepe acest contract de munca am fost 2 ani in Ccc si apoi 33 zile in fara plata deci as avea cotizate 6 luni in ultimele 12 luni)
GeorgianaGeorgiana2019, utilizator
Nu mai deschideti mai multe topicuri legate de aceesi problema
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Legea 95/2006
art.222
(2) În cazul persoanelor prevăzute la alin. (1) care se încadrează în categoria celor care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, calitatea de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate și dreptul la pachetul de bază se acordă de la data începerii raporturilor de muncă/serviciu.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic