avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Matusa mea a facut dupa moartea unchiului succesiunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Matusa mea a facut dupa moartea unchiului succesiunea la notar ...

Matusa mea a facut dupa moartea unchiului succesiunea la notar si a impartit partea ei de mostenire ( ce i s-a cuvenit dupa moasrtea unchiului, plus partea ei) intre cei doi copii ai ei.
Acum insa s-a razgandit si doreste sa lase mostenire toata partea ei unui singur copil, cel care o ingrijeste. Se poate renunta la prima succesiune facuta?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:39, 16 Septembrie 2020
Daca a facut testament, atunci acesta poate fi revocat. Atentie insa la rezerva succesorala. Matusa nu poate lasa toata mostenirea unui singur copil cu incalcarea rezervei succesorale de care beneficiaza potrivit legii celalalt fiu.
Ultima modificare: Miercuri, 16 Septembrie 2020
Madalina Pascu, Avocat
si a impartit partea ei de mostenire ( ce i s-a cuvenit dupa moasrtea unchiului, plus partea ei) intre cei doi copii ai ei.

daca a impartit.. prin ce act ?
a renuntat la mostenire si prin partaj le-a dat ambilor copii?
Nu, succesiunea dupa un mort si partajul, nu se fac de mai multe ori, dupa cum se suceste fiecare. Daca le-a dat copiilor de acum, asa ramane, nu mai are ce face.
doar daca a facut testament, ceea ce nu cred, il poate revoca.


Madalina Pascu a scris:

Daca a facut testament, atunci acesta poate fi revocat. Atentie insa la rezerva succesorala. Matusa nu poate lasa toata mostenirea unui singur copil cu incalcarea rezervei succesorale de care beneficiaza potrivit legii celalalt fiu.


Matusa nu vrea sa intervina peste partea de mostenire lasata de sot copiilor, si doar pe partea care i se cuvine ei si pe care ar lasa-o mosternire. Cu alte cuvine, fiul celalalt sa mosteneasca doar tatal, nu si pe ea.
Problema este ca fiul acesta, cand a murit tatal, a dus mama la notar ca sa faca atunci auccesiunea si pe partea ei. Iar ea acum doreste sa schimbe acest lucru
ca sa faca atunci auccesiunea si pe partea ei. Iar ea acum doreste sa schimbe acest lucru

nu exista asa ceva, succesiune adupa ea , nu s-a dezbatut, ca nu era moarta.
sa citeasca ce acte a semnat si daca si-a dat partea ei, copiilor.
inteleg ca a renuntat la moatenire dupa sot, sau a dat partea mostenita de la sot, copiilor, dar ce s-a inmplata cu cota ei din casa, casa banuiesc ca era bun comun al sotilor.
pe scurt, cine e acum proprietar/ proprietari ai casei ?


gi-jane2 a scris:

ca sa faca atunci auccesiunea si pe partea ei. Iar ea acum doreste sa schimbe acest lucru

nu exista asa ceva, succesiune adupa ea , nu s-a dezbatut, ca nu era moarta.
sa citeasca ce acte a semnat si daca si-a dat partea ei, copiilor.
inteleg ca a renuntat la moatenire dupa sot, sau a dat partea mostenita de la sot, copiilor, dar ce s-a inmplata cu cota ei din casa, casa banuiesc ca era bun comun al sotilor.
pe scurt, cine e acum proprietar/ proprietari ai casei ?


A renuntat la partea ei in favoare copiilor, in mod egal. Casa este nelocuita, din ce am inteles, copii au drept 50-50. Au mostenit tatal, iar ea a impartit intre ei egal toata partea ei

Alte discuții în legătură

Succesiune unchi fara copii. de ce nu i-a revenit unchiului nimic din cota parte la care au renuntat cele 2 surori ale matusi? Epuree Epuree Succesiune unchi fara copii. Nu am inteles clar ce a spus unchiul, dar cam presupun ca asa a fost: matusa mea a murit si nu au lasat testament sau alt act, ... (vezi toată discuția)
Mostenire laura_copaci laura_copaci Am si eu o problema in legatura cu mostenirea mai exact bunicul meu a murit in 1983 ,dupa moartea lui averea sa impartit intre bunica mea ,tatal meu si fratele ... (vezi toată discuția)
Dezbatere moștenire xenia_mn xenia_mn Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : Mostenire de la parinti nedezbatuta de foarte multi ani . (Proprietatea este atestata doar de testamentul ... (vezi toată discuția)