Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Valoare franc-aur ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Valoare franc-aur ?

Conform CONVENŢIE din 19 mai 1956
referitoare la contractul de transport internaţional de mărfuri pe şosele (CMR*), cuantumul despăgubirii nu poate depăşi 25 franci per kilogram de greutate bruta lipsa. Prin franc se înţelege francul-aur, cu greutatea de 10/31 grame şi conţinut de fîneţe de 0,900. Intrebarea este: Care este valoarea unui franc-aur? unde o pot gasi sau calcula? Multumesc!
stie cineva?