avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Comun sau propriu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Comun sau propriu ...

Buna ziua.Este adevarat ca bani pproveniti din vanzarea unui bun,imobil , propriu devin bun comun la partaj?
Cel mai recent răspuns: JOHN16 , utilizator 11:30, 18 Septembrie 2020
nu, niciodata, banii sunt proprii obtinuti din vanzarea unui bun propriu.
daca cu banii obtinuti se ia un alt bun in timpul casatoriei si nu se specifica provenienta somei, bunul se prezuma a fi comun, prezumtie care se rastoarna la partaj.
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este adevarat,se poate face dovada in cadrul procesului cu orice mijloc de proba provenienta sumelor.
multumesc pt.raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! i-am donat fratelui meu bani pentru a cumpăra o casă. M.Badea M.Badea I-am donat fratelui meu bani pentru a cumpara o casa în anul 2018. Anul acesta el a divorțat de soția lui. Exista vreo posibilitate de a obține casa la ... (vezi toată discuția)
Obiect de partaj? Gabriellla Gabriellla apartamentul cumparat in timpul casatoriei, pe numele ambilor soti, cu bani mosteniti de sotie, in urma decesului tatalui acesteia, face obiectului actului de ... (vezi toată discuția)
Cum se pronunta un partaj in cazul unui imobil cumparat prin vanzarea altui imobil dobandit inainte de casatorie? love_singh love_singh Am detinut un imobil inainte de casatoie . Casatorindu-ma, dupa cativa ani l-am vandut si am cumparat un alt imobil care conform actelor este chiar mai ieftin ... (vezi toată discuția)