Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Comun sau propriu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Comun sau propriu ...

Buna ziua.Este adevarat ca bani pproveniti din vanzarea unui bun,imobil , propriu devin bun comun la partaj?
nu, niciodata, banii sunt proprii obtinuti din vanzarea unui bun propriu.
daca cu banii obtinuti se ia un alt bun in timpul casatoriei si nu se specifica provenienta somei, bunul se prezuma a fi comun, prezumtie care se rastoarna la partaj.
gi-jane2, moderator
Nu este adevarat,se poate face dovada in cadrul procesului cu orice mijloc de proba provenienta sumelor.
multumesc pt.raspuns