avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In cazul unui divorț la notar, poate soțul sa refuze ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In cazul unui divorț la notar, poate soțul sa refuze că pe ...

In cazul unui divorț la notar, poate soțul sa refuze că pe lângă pensie să plătească cotă-parte la creșă privata, unde deja e înscris copilul?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 20:22, 25 Ianuarie 2021
Da, poate refuza.
Notarul ce zice?
Notarul nu are ce zice...

Dvs divortati la notar numai daca va intelegeti si in privinta contributiei la intretinerea copilului.
Logic ca daca agreati o suma pt pensie, nu va mai plati si altele, necuprinse in intelegere. Intelegerea poate cuprinde o suma pt necesarul lunar al copilului, suma administrata de dvs si o parte pt plata cresei
Daca nu va intelegeti, divortati in instanta.
Ultima modificare: Vineri, 18 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
Notarul a spus că nu trebuie să cuprindă și partea de creșă, daca nu vrea.
Cercetarea făcută de autoritatea tutelară se trimite doar către notar sau primesc și soții cate un exemplar?
Mulțumesc
Referatul anchetei sociale se trimite notarului.Mergeti la un av pt a.discuta se pare ca o sa va , ,întâlniti",în instanța,varianta notarului este posibilă numai atunci cand partile se inteleg pe toate aspectele.
Ultima modificare: Joi, 14 Ianuarie 2021
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Notarul nu stabilește pensie alimentară.
Cum divorțul la notar se bazează exclusiv pe acordul soților, se stabilește și se consemnează că tatăl își va executa obligația de a contribui la cheltuielile de creștere, educare și pregătire profesională a minorului in natura.
Adică va trebui să contribuții fie cu bani, fie cu mâncare, îmbrăcăminte, încălțăminte, rechizite etc sau ce mai are nevoie copilul.
Taxa de la cresa face parte din aceste cheltuieli. Deci tatăl va trebui să participe.

Alte discuții în legătură

Marire pensie de intretinere anneanne anneanne Am divorta la notar de comun acord cu fostul sot. Avem 2 copii. Un baiat in varsat de 17 ani si o fata de 22 de ani. Desi am spus ca avem doi copii,notarul nu ... (vezi toată discuția)
Cum îmi pot obliga soțul să-și asume responsabilitățile de părinte? Icaica Icaica Cum oblig tatal dar fara divort la asumarea financiara in cresterea si educarea copiilor minori. Nu participa nici la cresa respectiv gradinita si nici la alte ... (vezi toată discuția)
Divort - adulter iony32 iony32 buna ziua am o intrebare pt cei care au mai fost in situati de acest fel .sotia ma inselat si vreau sa divortez dar as vrea sa stiu cine plateste pensia ... (vezi toată discuția)