avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună, as dori sa știu de ce anumite acte as avea ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună, as dori sa știu de ce anumite acte as avea nevoie pentru ...

Bună, as dori sa știu de ce anumite acte as avea nevoie pentru o căsătorie, eu fiind din Republica Moldova iar el fiind din România căsătoria urmând sa fie în România. Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 22:22, 21 Septembrie 2020
Căsătoria între un cetăţean român şi unul străin
[ link extern ]

Da sunt din Republica Moldova vreau sama căsătoresc cu cetățean romin facem căsătorie a în rominea ce acte îmi trebuie varog frumos mersi
Cornel Vasile a scris:

Căsătoria între un cetăţean român şi unul străin
[ link extern ]

Certificat medical prenupţial eliberat de un medic din România, care să poarte menţiunea «Se poate căsători»;

Paşaport (original şi fotocopie) - în care să fie aplicată viza de intrare pe teritoriul României;– (original şi fotocopie) valabil atat la depunerea actelor cat si la data oficierii casatoriei

Actul de identitate moldovean valabil atât la data depunerii dosarului de căsătorie cât şi la data oficierii căsătoriei(original si copie).

Certificat de naştere, (original şi fotocopie)

Dovada- adeverinta de cutuma, eliberată / autentificată de misiunile diplomatice / oficiile consulare acreditate în România ori de starea civila din Rep. Moldova din care să rezulte că cetăţeanul străin îndeplineşte condiţiile de fond cerute de legea sa naţională şi nu există impedimente pentru încheierea căsătoriei în România. Pentru cetăţenii statelor cu care România a încheiat tratate, convenţii sau acorduri de asistenţă juridică în materie civilă ori de dreptul familiei vor prezenta documente eliberate de autorităţile competente ale statului de cetăţenie, datate recent - maximum 3 luni de la emitere;

Declaraţie pe propria răspundere, autentificată de un notar public privind domiciliul complet din ţara de provenienţă, dacă este cunoscător al limbii române scris/citit, starea civilă înaintea căsătoriei, îndeplinirea condiţiilor de fond cerute de legea sa naţională pentru încheierea unei căsătorii în România, şi regimul matrimonial ales;

- După caz, dovada desfacerii căsătoriilor anterioare prin sentinţe de divorţ sau certificate de deces însoţite de certificatele de căsătorie, traduse şi legalizate de un birou notarial de pe teritoriul României;

- În cazul cetăţenilor străini care nu cunosc limba română, la încheierea căsătoriei este obligatorie prezenţa unui interpret autorizat.
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2020
Justitiarul711, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot sa ma casatoresc cu un cetatean egiptean in romania? Annaliana Annaliana Buna ziua,as vrea sa ma casatoresc cu un cetatean egiptean in Romania.Care sunt pasii care trebuiesc urmati? (vezi toată discuția)
Casatorie cetățean ucraina mrcea mrcea Buna ziua Am si eu o întrebare, vreau sa mă căsătoresc cu o persoana cetățean ucrainean si nu știu ce acte trebuie sa aduca cu ea din Ucraina? Daca nu ... (vezi toată discuția)
Acte stare civila casatorie cu un cetatean strain ContSters260765 ContSters260765 Buna ziua poate sa-mi spuna cineva ce acte trebuie ca sa ma casatoresc in Brsaov cu un cetatean strain si cit timp trebuie ca sa fac aceste acte?timpul care il ... (vezi toată discuția)