Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... notarul m-a inselat. a facut act aditional fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

notarul m-a inselat. a facut act aditional fara valoare la promisiunea ...

notarul m-a inselat. a facut act aditional fara valoare la promisiunea initiala si nu la contractul de vanzare cumparare final.
Ce autoritate controleaza notarii si unde pot face plagere?
dati mai multe detalii. ce ati vrut, ce s-a facut, de ce ati semnat ce nu ati vrut...etc
Trebuia sa mergeti cu avocat ca sa va fie garantate drepturile și sa stiti ce semnați.
Faptul ca ati semnat fara sa stiti ce semnați sau indiferent de.motiv nu va ajuta.

Ati fost constrâns de notar sa semnați prin amenințare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dvs. ați citit ceea ce ați semnat?

În general (nu mă refer acum la situația dvs. particulară, fiindcă nici nu o cunosc/nu ne-ați dat detalii) un act poate să fie perfect LEGAL (și numai bun de autentificat), dar „fără valoare” (ca să vă citez) pentru una dintre părțile actului.

La noi există cutuma: lasă că verifică notarul...
Însă, notarul verifică legalitatea actului pe care îl autentifică, nu profitabilitatea lui pentru vreuna din părți sau altele asemenea.

Unul și același act (foooarte legal), semnat între Ion și Gheorghe, poate să fie profitabil pentru Gheorghe (una din părțile actului) și înfiorător de de neprofitabil pentru Ion (cealaltă parte).

Asta nu mai este treaba notarului.
Este treaba avocatului lui Gheorghe și/sau a avocatului lui Ion. (în caz că ar avea vreunul).

Avocatul este cel care urmărește interesele clientului său.
Notarul trebuie să fie echidistant în raport cu părțile actului. (nu trebuie „să țină” nici cu Ion, nici cu Gheorghe)

Aș vrea să apuc vremea în care românul va trece mai întâi pe la avocatul său și abia apoi pe la notar.
La noi este de-a-ndoaselea.
Omul ajunge la avocat doar atunci când nu mai știe pe unde să scoată cămașa, dorind să-i dreagă avocatul (ce s-o mai putea) din ce a stricat el semnând fără să știe ce semnează sau care sunt consecințele actului semnat etc.

Ar trebui ca onorariile noastre să fie ... pe măsură.
Mai ales atunci când există pretenția ca avocatul să reușească și haute couture cu materialul deja distrus din croială. (Iertați metaforele inspirate din croitorie. Mi se par, totuși, sugestive).

romascanu, moderator
Dar, un avocat nu costa mult? Pentru o situatie in care pierd sute de roni, platesc mii de roni unui avocat. Sunteti scumpi, domnilor, pentru o tara saraca.
nu, domnule, nu costa mult , costa mult mai mult sa semnezi un act fara sa intelegi ce semnezi ! Banii dati pentru o consultatie, nu au saracit pe nimeni.
E alegerea fiecaruia sa apeleze sau nu la avocat cand e vorba de acte juridice.
Depinde, desigur si de miza...