avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... notarul m-a inselat. a facut act aditional fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

notarul m-a inselat. a facut act aditional fara valoare la promisiunea ...

notarul m-a inselat. a facut act aditional fara valoare la promisiunea initiala si nu la contractul de vanzare cumparare final.
Ce autoritate controleaza notarii si unde pot face plagere?
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 12:43, 23 Septembrie 2020
dati mai multe detalii. ce ati vrut, ce s-a facut, de ce ati semnat ce nu ati vrut...etc
Trebuia sa mergeti cu avocat ca sa va fie garantate drepturile și sa stiti ce semnați.
Faptul ca ati semnat fara sa stiti ce semnați sau indiferent de.motiv nu va ajuta.

Ati fost constrâns de notar sa semnați prin amenințare?
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
4 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs. ați citit ceea ce ați semnat?

În general (nu mă refer acum la situația dvs. particulară, fiindcă nici nu o cunosc/nu ne-ați dat detalii) un act poate să fie perfect LEGAL (și numai bun de autentificat), dar „fără valoare” (ca să vă citez) pentru una dintre părțile actului.

La noi există cutuma: lasă că verifică notarul...
Însă, notarul verifică legalitatea actului pe care îl autentifică, nu profitabilitatea lui pentru vreuna din părți sau altele asemenea.

Unul și același act (foooarte legal), semnat între Ion și Gheorghe, poate să fie profitabil pentru Gheorghe (una din părțile actului) și înfiorător de de neprofitabil pentru Ion (cealaltă parte).

Asta nu mai este treaba notarului.
Este treaba avocatului lui Gheorghe și/sau a avocatului lui Ion. (în caz că ar avea vreunul).

Avocatul este cel care urmărește interesele clientului său.
Notarul trebuie să fie echidistant în raport cu părțile actului. (nu trebuie „să țină” nici cu Ion, nici cu Gheorghe)

Aș vrea să apuc vremea în care românul va trece mai întâi pe la avocatul său și abia apoi pe la notar.
La noi este de-a-ndoaselea.
Omul ajunge la avocat doar atunci când nu mai știe pe unde să scoată cămașa, dorind să-i dreagă avocatul (ce s-o mai putea) din ce a stricat el semnând fără să știe ce semnează sau care sunt consecințele actului semnat etc.

Ar trebui ca onorariile noastre să fie ... pe măsură.
Mai ales atunci când există pretenția ca avocatul să reușească și haute couture cu materialul deja distrus din croială. (Iertați metaforele inspirate din croitorie. Mi se par, totuși, sugestive).

Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2020
romascanu, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar, un avocat nu costa mult? Pentru o situatie in care pierd sute de roni, platesc mii de roni unui avocat. Sunteti scumpi, domnilor, pentru o tara saraca.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu, domnule, nu costa mult , costa mult mai mult sa semnezi un act fara sa intelegi ce semnezi ! Banii dati pentru o consultatie, nu au saracit pe nimeni.
E alegerea fiecaruia sa apeleze sau nu la avocat cand e vorba de acte juridice.
Depinde, desigur si de miza...

Alte discuții în legătură

Important,am o problema foarte gravă și am nevoie de ajutor! ... Corina3 Corina3 Buna seara,am o problema foarte gravă și am nevoie de ajutor! Socrul meu are 84 de ani și un A C V la activ,și a rămas cu multe sechele in urma acestui ... (vezi toată discuția)
Am fost inselata si am renuntat la succesiune gabiconstanta gabiconstanta in 1980, O familie din galati -- lucica si ion , fara copii si-au facut testament unul in favoarea celuilalt , pentru un apart din galati . ... (vezi toată discuția)
Cumpararea unui apartament luciavonella luciavonella am cumparat una apartament nou,ca acte am decit actul aditional la antecontractul de vanzare -cumparare cit este de valabil (vezi toată discuția)