Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... inghetare prime/variabile de plata
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

inghetare prime/variabile de plata

buna ziua,

in contextul pe care il stim cu totii, compania la care lucrez a anuntat in martie ca ingheata plata primelor si bonusurilor (de exemplu al 13-lea salariu, prime de vacanta etc, toate prevazute in contractul colectiv de munca).
recent o noua comunicare mentioneaza ca in curand conducerea va decide "plata sau nu a variabilelor de remuneratie inghetate"

intrebarea mea este: poate compania decide unilateral sa nu mai plateasca aceste obligatii prevazute in contractul colectiv? nu ma refer la o amanare a platii, dar este posibil (legal) sa nu plateasca retroactiv aceste obligatii?

multumesc anticipat
mm.alfz, utilizator