Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara Am in apartamentul de deasupra niste ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara Am in apartamentul de deasupra niste chiriasi ingrozitori! ...

Buna seara
Am in apartamentul de deasupra niste chiriasi ingrozitori! Petreceri in fiecare weekend!
Este si ciudat si recalcitrant chiriasul asa ca nu prea imi vine sa i bat la usa.
Daca chem politia dureaza minim o ora pana vine si mai ai si ghinionul sa ii spuna cine a facut reclamatie.
Cu proprietarul nu pot sa iau legatura.
Va rog sa imi spuneti unde pot sa reclam inchirierea apartamentului fara declararea contractului la Anaf.
Locuiesc in Pitesti
Multumesc pt raspunsuri
LavP a scris:

Va rog sa imi spuneti unde pot sa reclam inchirierea apartamentului fara declararea contractului la Anaf.

Din 2018 nu mai există această obligație.
Oricum nu vă ajută cu nimic să reclamați proprietarul, trebuie să discutați cu omul că există șanse să înțeleagă.

Și dacă totuși nu reușiți întrebați și alți vecini, nu se poate să fiți singurul locatar deranjat, și faceți o plângere la poliție în care să menționați și martori.
Sunați și la Poliția locală atunci când face hărmălaie și nu vă temeți să vă asumați reclamația dacă i-ați spus și nu v-a dat importanță.
Nu mai exista obligativitatea declararii si inregistrarii contractului de locatiune
Presedintele de asociatie sa comunice oficial proprietarului imobilului de neajunsurile generate de locatarii pe care ii are in apartament
Daca nu puteti solutiona amiabil,notificati oficial proprietarul apartamentului cu obligativitatea respectarii si asigurarii normelor de convietuire in comun-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta