avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu minim de cotizare! Bună seara, Am lucrat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu minim de cotizare! Bună seara, Am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani ...

Bună seara,
Am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani și 4 luni în grupa 1 de munca, iar restul în condiții grele de muncă și condiții nocive, înainte de aprilie 2001. Vă rog să mi spuneți dacă îmi pot completa stagiul minim de cotizare și dacă acele condiții (grele și nocive) reprezintă grupa 2 de muncă. Mulțumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Tatiana1313 , utilizator 14:03, 7 Octombrie 2020
Buna seara.aveti pentru tot timpul lucrat grupa pe acte? Daca nu aveti,nu aveti dovezi.daca da adresati-va casei de pensii.
Am adeverință pentru cei 3 ani și 4 luni de grupa 1. Câștig din ei 1 an și 6 luni la stagiul minim?

Alex0404 a scris:

Buna seara.aveti pentru tot timpul lucrat grupa pe acte? Daca nu aveti,nu aveti dovezi.daca da adresati-va casei de pensii.

Pentru un stagiul de cotizare realizat în grupa I de muncă și condiții speciale de 3 ani împliniți, beneficiati de reducerea vârstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni.
Văd că nu mă lămurește nimeni. Eu vă mulțumesc, oricum.
Mă interesează strict stagiul minim de cotizare, NU reducerea vârstei de pensionare. Nu ați observat că nu am stagiu complet de cotizare pentru a beneficia de reducerea vârstei?

Cornel Vasile a scris:

Pentru un stagiul de cotizare realizat în grupa I de muncă și condiții speciale de 3 ani împliniți, beneficiati de reducerea vârstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni.

Alte discuții în legătură

Conditii pensionare grupa a ii-a de munca herminav herminav Buna ziua, Salariat (30.05.1960) o vechime in munca de 40,7 a lucrat in grupa a II-a de munca 17,8 (1983-2001). Stiam ca pentru grupa II-a se acorda 3 luni ... (vezi toată discuția)
Grupa ii amarianaro amarianaro Buna ziua Am o mica nelamurire Din Legea 263/2010 ar rezulta ca : Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, ... (vezi toată discuția)
Stagiul total de cotizare procesomanul procesomanul Vechime in munca = 36 ani, 6 luni, 26 zile dintre care: grupa l = 3 ani, 10 luni, 10 zile grupa ll = 13 ani, 2 luni, 16 zile Care este stagiul total de ... (vezi toată discuția)