Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... efectuez c.f.p la o primarie unde lucrez in functia de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

efectuez c.f.p la o primarie unde lucrez in functia de inspector ...

efectuez c.f.p la o primarie unde lucrez in functia de inspector fiscal. Retributia pentru munca de inspector fiscal este la nivelul viceprimarului.(37 ani serviciu). Legea 153/2017 art. 15 spune ca persoana care exercita C.F.P beneficiaza de o majorare de 10% la salar. Eu inteleg ca acel 10% C.F.P nu este legat de retrib vice.
Intr-adevar, personalul care exercită activitatea de control financiar preventiv, pe perioada de exercitare a acesteia, beneficiază de o majorare a salariului de bază cu 10%.

Insa, nivelul veniturilor salariale se stabilește, în condițiile prevăzute de lege, fără a depăși nivelul indemnizației lunare a funcției de viceprimar sau, după caz, a indemnizației lunare a vicepreședintelui consiliului județean, sau, după caz, a viceprimarului municipiului București, corespunzător nivelului de organizare: comună, oraș, municipiu, sectoarele municipiului București, primăria generală a municipiului București, exclusiv majorările prevăzute la art. 16 alin. (2) din Legea 153/2017, cu încadrarea în cheltuielile de personal aprobate în bugetele de venituri și cheltuieli.