Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Edificare constructie Am solicitat zilele ieri ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Edificare constructie Am solicitat zilele ieri eliberarea unui ...

Edificare constructie

Am solicitat zilele ieri eliberarea unui certificat de atestare a edificarii contructiei unde mi s-a trecut gresit (cat si in urma unor masuratori gresite) suprafata de 97 mp. Eu in acte si conform proiect am 92 mp. Daca ma adresez primariei, pot obtine o rectificare din partea lor? Sau cum se procedeaza pt anularea/rectificarea unui certificat de atestare a edificarii constructiei?
rectificarile/ anularile se cer prin instanta

Stiu ca poate suna pueril, dar dureaza mult o astfel de procedura pentru solutionare?
Antoanela Geaman a scris:

rectificarile/ anularile se cer prin instanta

Depinde de caz, instanta...daca sunt toate probele se poate judeca la primul termen....oricum, durează cel puțin 2-3 luni

Va multumesc mult!
Antoanela Geaman a scris:

Depinde de caz, instanta...daca sunt toate probele se poate judeca la primul termen....oricum, durează cel puțin 2-3 luni

Se poate face o documentatie noua care se depune la OCPI pentru actualizare baza de date . Termenul e cam acelasi , dar costuri mult mai putine.