avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Bună ziua... Unde as putea reclama o firma de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Bună ziua... Unde as putea reclama o firma de construcții ca ...

Bună ziua... Unde as putea reclama o firma de construcții ca nu a terminat construcția conform contractului de prestări servicii... Pana acum am făcut 3 acte adiționale de prelungire a lucrărilor dar acum nu mai vrea sa vina la treaba... Zice ca a băgat prea mulți bani în casa deși conform contractului am respectat suna și termenele de plata

Cel mai recent răspuns: carc , utilizator 13:33, 18 Noiembrie 2020
Contractul a fost încheiat în numele dumneavoastră, de persoană fizică, sau între două societăți/doi profesioniști?
Mă gândesc că poate aveți o șansă de a încerca o reclamație la ANPC dacă sunteți persoană fizică. Dar asta depinde foarte-foarte mult de contract, de adiționale și de ceea ce invocă constructorul.
Mai degrabă aș recomanda o acțiune în răspundere civilă contractuală.
Bună seara... Contractul a fost încheiat în numele meu(pers fizica)... Pe 01.10.2020 am semnat un contract adițional cu termen 1 luna sa finalizeze lucrările după care acum aflu de pe MFINANTE ca firma și-a suspendat activitatea pe data de 25.09.2020 adică acum 1 săptămâna... Căror orgne trebuie sa ma adresez?

Cristina Filimon a scris:

Contractul a fost încheiat în numele dumneavoastră, de persoană fizică, sau între două societăți/doi profesioniști?
Mă gândesc că poate aveți o șansă de a încerca o reclamație la ANPC dacă sunteți persoană fizică. Dar asta depinde foarte-foarte mult de contract, de adiționale și de ceea ce invocă constructorul.
Mai degrabă aș recomanda o acțiune în răspundere civilă contractuală.

Buna ziua,

Va puteti adresa instantei de judecata.

Societatea trebuie sa fi adaptat contractele in acord cu legislatia GDPR, retinand faptul ca aceasta colecteaza date ce au caracter personal.
Buna ziua! Ma aflu intr-o situatie similara. La ce va referiti mai exact? Sunt familiarizata cu GDPR, dar nu am inteles cum il pot da in judecata pt ca nu a adaptat contractele in acord cu legislatia GDPR? Va multumesc!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Va puteti adresa instantei de judecata.

Societatea trebuie sa fi adaptat contractele in acord cu legislatia GDPR, retinand faptul ca aceasta colecteaza date ce au caracter personal.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nerespectare contract donac donac Buna ziua , am incheiat un contract cu o firma de constructii pentru mansardarea unei case . perioada de contract a inceput in 20.02.2017 si expira in data ... (vezi toată discuția)
La inceperea lucrarilor de constructie este obligatorie afisarea ... andreea2016guest andreea2016guest La inceperea lucrarilor de constructie este obligatorie afisarea unui panou care sa contina, alaturi de numarul autorizatiei de construire, beneficiarul (nume ... (vezi toată discuția)
Abuz bancar axw axw Buna ziua, Cazul meu este urmatoarea: am avut o societate cu capital mixt. Noi(cetateni romani) am iesit din firma la ORC iar acuma firma este 100% capital ... (vezi toată discuția)