avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se pot primi alocațiile pentru copii in România ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se pot primi alocațiile pentru copii in România dacă ei locuiesc in America?

Buna,se pot primi alocațiile pentru copii in România dacă ei locuiesc în America?
Ultima modificare: Vineri, 16 Octombrie 2020
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:59, 12 Octombrie 2020
Nu se poate beneficia de asa ceva
[ link extern ]
Dar ei primesc alocațiile lunar în contul bancar de la Reiffeisen de peste 12 ani.Mama lor spune că sunt trecuți cu domiciliul în România. Mulțumesc pentru răspuns.

Cornel Vasile a scris:

Nu se poate beneficia de asa ceva
[ link extern ]

Ultima modificare: Duminică, 4 Octombrie 2020
Viio, utilizator
In conditiile fraudarii legii , sigur ca se poate ...
Dacă s-ar autodenunța ar putea scăpa de pedeapsa legală? Ce ar putea sa mai faca in acest context?
Mulțumesc încă o dată pentru raspuns

Cornel Vasile a scris:

In conditiile fraudarii legii , sigur ca se poate ...

Daca s-ar autodenunta, ar fi pusa in situatia sa restituie banii primiti .... insa inainte de a lua o decizie, ar fi bine sa intrebati la AJPIS ce se poate intampla intr-o astfel de situatie.
Ultima modificare: Luni, 5 Octombrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Obtinere cetatenie pt copil nicoleta_85 nicoleta_85 In ipoteza ca : un cetatean roman si american (dubla cetatenie) are un baietel nascut in america (cetatenie americana), impreuna cu un sot american dar doreste ... (vezi toată discuția)
Fiul meu are 21 de ani si vrea sa obtina carte de identitate ... d2011 d2011 Fiul meu are 21 de ani si vrea sa obtina carte de identitate si domiciliul in Romania. Ce trebuie sa faca pentru a obtine prima carte de identitate considerand ... (vezi toată discuția)
Obtinere dubla cetatenie copil nascut in cipru din parinti cu cetatenii diferite adinabotoaca adinabotoaca Buna ziua si nu in ultimul rand La multi ani si sa aveti un 2013 minunat! As dori sa stiu care sunt conditiile si pasii ce trebuiesc urmati pentru ca ... (vezi toată discuția)