Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se pot primi alocațiile pentru copii in România ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se pot primi alocațiile pentru copii in România dacă ei locuiesc in America?

Buna,se pot primi alocațiile pentru copii in România dacă ei locuiesc în America?
ana-cer, moderator
Nu se poate beneficia de asa ceva
[ link extern ]
Dar ei primesc alocațiile lunar în contul bancar de la Reiffeisen de peste 12 ani.Mama lor spune că sunt trecuți cu domiciliul în România. Mulțumesc pentru răspuns.

Cornel Vasile a scris:

Nu se poate beneficia de asa ceva
[ link extern ]

Viio, utilizator
In conditiile fraudarii legii , sigur ca se poate ...
Dacă s-ar autodenunța ar putea scăpa de pedeapsa legală? Ce ar putea sa mai faca in acest context?
Mulțumesc încă o dată pentru raspuns

Cornel Vasile a scris:

In conditiile fraudarii legii , sigur ca se poate ...

Daca s-ar autodenunta, ar fi pusa in situatia sa restituie banii primiti .... insa inainte de a lua o decizie, ar fi bine sa intrebati la AJPIS ce se poate intampla intr-o astfel de situatie.
Cornel Vasile, Consilier juridic