Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Impotriva carei societati pot cere deschiderea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Impotriva carei societati pot cere deschiderea procedurii de insolventa?

am o problema
societatea comerciala X emite un ordin de plata societatii comerciale Y.
societatea comerciala Y emite acest ordin de plata si il gireaza catre o alta societate Z.
societatea comerciala Z il emite si il gireaza catre societatea noastra.
La depunerea acestuia in banca este refuzat la plata pt lipsa acoperire.
Intrebarea este de la care societate pot sa recuperez creanta.
Impotriva carei societati pot cere deschiderea procedurii de insolventa?
pot sa cer pt societatea X?
Dumneavoastra nu aveti nici o relatie contractuala cu X! Aveti cu Z. Ei sunt cei care au girat in faza ultima biletul la ordin(caci un ordin de plata nu poate fi girat).
Deci , orice actiune faceti , o faceti impotriva lui Z cu care aveti relatii contractuale!
Succes!
B-)
scuze. este bilet la ordin.
glo a scris:

Intrebarea este de la care societate pot sa recuperez creanta.
Impotriva carei societati pot cere deschiderea procedurii de insolventa?

Daca aveti o creanta mai mare de 30000 lei si in conformitate cu art 70 din legea 85/2006 puteti cere deschiderea procedurii de insolventa impotriva soc X si Z deoarece aveti o creanta certa lichida si exigibila impotriva ambelor soc implicate:
-soc X emite BO si nu il onoreaza
- cu soc Z aveti relatii comerciale neonorate
Din punct de vedere practic va sugerez sa colaborati cu un lichidator si sa cereti deschiderea procedurii impotriva soc Z .
Ulterior lichidatorul in exercitarea atributiilor prvazute la art. 20 lit. l
" l) încasarea creanţelor; urmărirea încasării creanţelor referitoare la bunurile din averea debitorului sau la sumele de bani transferate de către debitor înainte de deschiderea procedurii; formularea şi susţinerea acţiunilor în pretenţii pentru încasarea creanţelor debitorului"
va introduce cereri de deschidere a procedurii impotriva celorlalte soc implicate X si Y
Mentionez ca toate cererile introduse de lichidator sunt scutite de taxe.
Adrian Stoica, Practician in insolventa