Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru

Vreau sa deschid un punct de lucru doar cu activitati de birou.Vom fi doi salariati care vor lucra si la punctul de lucru si la sediul social(principal).
Cum se declara punctul de lucru,trebuie declarat si la ANAF in localitatea punctului de lucru si cum se inregistreaza /dovedeste lucrul divizat(care nu poate fi delimitat precis) intre punctul de lucru si sediul principal?
Din cunoștințele mele, faceți demersuri la ONRC - depuneți contractul de chirie/comodat pentru punctul de lucru + declarație privind activitățile pe care le veți desfășura - și apoi trebuie să iasă o dovadă de înregistrare a punctului de lucru. Cu acea dovadă trebuie să mergeți la ANAF și să vă ia în evidență.
Multumesc- si daca la punctul de lucru cu activitati de birou sunt sub 5 salariati(specific 2)?
Punctele de lucru se înregistrează chiar dacă aveți sub 5 salariați, diferă doar declarațiile pe care le depuneți la ANAF. Discutați și cu contabilul dumneavoastră pe această tema.
Multumesc