avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata dupa recuperare 41.5% Ord.92/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata dupa recuperare 41.5% Ord.92/2020

Buna ziua,

Un angajat pentru care societatea a beneficiat de cei 41.5% conf. art. 2 OUG 92/2020, solicita concediu fara plata.
Cf. Ord angajatorii prevăzuți la alin. (1) au obligația menținerii raporturilor de muncă până la data de 31 decembrie 2020, cu excepția lucrătorilor sezonieri.
Se poate aproba suspendarea contractului conf. art. 54 in acest caz?

Multumesc!

Cel mai recent răspuns: ramona.tincau , utilizator 11:26, 7 Octombrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate ... legea se refera la incetare
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. am avut 1 luna (aprilie 2020) 5 salariati in somaj ... Laszlo Ecaterina Laszlo Ecaterina Buna ziua. Am avut 1 luna (aprilie 2020) 5 salariati in somaj tehnic. Am facut cerere pentru 41.5 de la guvern pentru 3 luni.Societatea este obligata sa-i ... (vezi toată discuția)
Incetare cim-somaj tehnic Hannahjoy Hannahjoy Obligatia angajatorului de a restitui indemnizatia de somaj tehnic in cazul incetarii raporturilor de munca cu articolul 55b, pentru cei reveniti din somaj ... (vezi toată discuția)
Ref oug 92/2020 valentinaanghel valentinaanghel Pentru un CIM perioada determinata pana la data de 01.10.2020 se poate beneficia de oug 92/2020 (41.5 )daca a beneficiat de indemnizatie somaj tehnic cel ... (vezi toată discuția)