avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua!locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, iar ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua!locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, iar uscatoria de ...

Buna ziua!locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje, iar uscatoria de rufe este la etajul 4.Acum 10 ani cand m-am mutat aici in scara uscatoria a fost in ultimul hal.Eu singur am facut curatenie,in timp ce ceilalti vecini radeau si faceau glume ,iar dupa ce a fost totul curat au inceput sa aiba pretentii.Stiu ca este un bun comun,nu i-am interzis nimanui sa foloseasca uscatoria,dar sa pastreze curatenia(pe care nici asta nu au vrut s-o faca).In sfarsit am trecut cu vederea.Am depozitat fiecare in coltul lui cate ceva,4familii au uscat si hainele,dintre care unul este presedintele Asociatiei de Proprietari din care facem parte.Durerea mea si nemultumirea mea este ca acum 10 zile presedintele(si-a terminat casa )si a eliberat uscatoria (si-a luat lucrurile),si ma ameninta pe mine ca o sa aduca Politia daca nu eliberez si eu uscatoria argumentand ca acel loc este doar pt uscarea hainelor si nu pt altceva.In situatia aceasta , eu ce pot face?Dati-mi ,va rog, un sfat.
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 03:38, 8 Octombrie 2020
Uscatoria conform disp L nr 196/2018 reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 partea comuna de imobil de locuit in comun este accesibila tututror proprietarilor din imobil
Legiuitorul a prevazut ca proprietarii nu detin dreptul legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune condominiu fara acordul vecinilor si al asociatieid e proprietari
Utilizarea exclusiva a partii comune de catre un proprietar se poate realiza numai cu acordul tuturor proprietarilor si al asociatiei de proprietari exprimat prin hotararea adunarii generale,prin incheierea de contract de locatiune sau de folosinta
Autoritatile,primaria ,ISU nu permit depozitarea de bunuri personale in partea comuna de condominiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uscatoria de la bloc mihaela_alexandra_26 mihaela_alexandra_26 Buna ziua! Am si eu o întrebare referitoare la folosirea uscătoriei. In apartamentul in care locuiesc nu am balcon, nici posibilitatea de a face unul (stau ... (vezi toată discuția)
Buna seara!in uscătoria scării in care locuiesc mi-am pus o ... cocmalina27 cocmalina27 Buna seara!In uscătoria scării in care locuiesc mi-am pus o mașina de uscat haine(care nu deranjează fonic,iar curent am tras de la mine din casa),iar unui ... (vezi toată discuția)