Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate întocmi un testament în așa fel încât de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate întocmi un testament în așa fel încât de moștenire ...

Se poate întocmi un testament în așa fel încât de moștenire să beneficieze niște animale de companie?

Dacă da, cum ar trebui formulat? Ce mijloace există ca el să nu fie contestat de rudele de gradul întâi?
Andrei Stirbu72, utilizator
V-ați uitat la prea multe filme americane :)

Art. 953. Cod civil (român)

Moștenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în ființă.
romascanu, moderator
Cred ca va ganditi ca dupa moartea dumneavoastra, necuvantaoarele nu se vor certa. Bine gandit .Dupa legile omenesti , nu se poate.
Pastrand rezerva succesorala a rudelor de grad1,puteti sa va lasati averea unei asociatii care are grija de animale cu sarcina de a le ingriji si pe ale dvs.
Sau puneti condiție in act îngrijirea animalelor...sau testați in favoarea unui iubitor de animale
Mulțumesc cu întârziere tuturor!