avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate întocmi un testament în așa fel încât de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate întocmi un testament în așa fel încât de moștenire ...

Se poate întocmi un testament în așa fel încât de moștenire să beneficieze niște animale de companie?

Dacă da, cum ar trebui formulat? Ce mijloace există ca el să nu fie contestat de rudele de gradul întâi?
Ultima modificare: Vineri, 9 Octombrie 2020
Andrei Stirbu72, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andrei Stirbu72 , utilizator 17:20, 20 Octombrie 2020
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
V-ați uitat la prea multe filme americane :)

Art. 953. Cod civil (român)

Moștenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în ființă.
Ultima modificare: Vineri, 9 Octombrie 2020
romascanu, moderator
Cred ca va ganditi ca dupa moartea dumneavoastra, necuvantaoarele nu se vor certa. Bine gandit .Dupa legile omenesti , nu se poate.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pastrand rezerva succesorala a rudelor de grad1,puteti sa va lasati averea unei asociatii care are grija de animale cu sarcina de a le ingriji si pe ale dvs.
Sau puneti condiție in act îngrijirea animalelor...sau testați in favoarea unui iubitor de animale
Mulțumesc cu întârziere tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, sunt recăsătorit și împreună cu actuala soție ... Guiț Guiț Bună ziua, Sunt recăsătorit și împreună cu actuala soție am construit o casă . În cf figuram împreună cota parte 1/1 casă și terenul aferent . ... (vezi toată discuția)
Contractul (actul) de donatie poate fi contestat in tribunal? unait29 unait29 Buna ziua , Am si eu o problema la care nu gasesc raspuns.. Bunica mea are 2 copii ( unul este decedat) ,iar de la fiecare copil cate un nepot. Ea doreste sa ... (vezi toată discuția)
Exprimare text in testament popo_acas popo_acas Buna ziua, Nu cunosc , care ar fi formulele de text care trebuie folosite in un testament . Adica daca X doreste sa dirijeze catre Y , proprietatea P cu ... (vezi toată discuția)