Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Angajamentul bugetar individual/global - cine îl ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Angajamentul bugetar individual/global - cine îl întocmește?

Angajamentul bugetar individual/global - cine îl întocmește ?
cel care pune viza CFP ? ..... sau contabilul șef ?
Acum, în compartimentul contabilitate nu sunt decât casierul + contabilul șef .
Daca Angajamentul bugetar nu este făcut corect, cine răspunde ?
Dacă plata este facută după un Angajamentul bugetar care nu este făcut corect, cine răspunde ?
george-neagu, moderator
Angajamentul bugetar se intocmeste de compartimntul care initiaza achizitia/operatiune. Persoana care acorda viza CFPP nu trebuie sa fie implicata in realizarea ALOP-ului. Daca nu este corect(cum reiese din documentele justifiative anexate), se returneaza compartimentului initiator. Daca PLATA s-a FACUT dupa un ALOP eronat se iau masuri de corectare. Se pot face ALOP cu plus sau minus, iar plata seregleaza prin notificarea beneficiarului si cerea sumei.
Vă mulțumim frumos din tot sufletul pentru răspuns !