Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce drepturi salariale am daca s-a terminat CCC pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce drepturi salariale am daca s-a terminat CCC pentru primul ...

Ce drepturi salariale am daca s-a terminat CCC pentru primul copil și am intrat in concediul de risc maternal pentru a doua sarcina? Ce încadrare salarială as avea? Mulțumesc frumos
Potrivit art.10 alin.8 din Legea nr.202/2002, la încetarea concediului de maternitate sau a concediului de creştere şi îngrijire a copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se întoarce la ultimul loc de muncă sau la un loc de muncă echivalent, având condiţii de muncă echivalente şi, de asemenea, de a beneficia de orice îmbunătăţire a condiţiilor de muncă la care ar fi avut dreptul în timpul absenţei.

Asadar, la reintoarcerea din CCC trebuie sa vi se acorde salariul pe care l-ati fi avut daca nu erati in CCC.
Mulțumesc frumos.