Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... SECRETAR UAT NUMIT ILEGAL 12 ANI LA RAND. INFRACTIUNE, ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

SECRETAR UAT NUMIT ILEGAL 12 ANI LA RAND. INFRACTIUNE, CONTRAVENTIE ...

In urma sesizării A.N.F.P. privind numirea si ocuparea ilegala a funcției de secretar/secretar general al unei comune pentru o perioada de aproximativ 12 ani, am primit raportul de control al acesteia.
Conform situației de fapt constatate in raport, raportat la Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, a rezultat ca persoana respectiva a exercitat cu caracter temporar funcția publică de conducere de secretar al comunei în mod neîntrerupt, în perioada 15.12.2008 - 19.02.2012 și în perioada 15.03.2012 - 07.05.2019, fără a fi emise acte administrative prin care să fie constatată această situație de fapt și pentru perioadele neacoperite de actele administrative enumerate anterior, cu încălcarea prevederilor art. 92 alin (1) și (2) și (3) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcționarilor publici, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Conform situației de fapt constatate in raport, raportat Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ persoana respectiva a ocupat în perioadele 05.07.2019 - 21.11.2019 și 02.06.2020 - 27.08.2020, funcția publică de conducere specifică de conducere de secretar general al comunei, fără a fi emise acte administrative care să reglementeze această situație de fapt și fără a fi respectate dispozițiile art. 510 alin. (1) şi (2) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare.
Pentru restul perioadelor, respectiv: 15.12.2008 – 14.03.2012, 08.05.2019-04.07.2019, 22.11.2019-01.06.2020, au fost emise dispoziții ale primarului însă ilegale, funcția nefiind scoasa la concurs niciodată in perioada decembrie 2008-august 2020.
Persoana care a ocupat funcția de secretar, este inspector superior in aparatul de specialitate al primarului si nu îndeplinește condițiile de studii si vechime necesare ocupării funcției de secretar/secretar general ( are studii superioare administrative fără master).
Întrebările mele sunt următoarele:
1. Cele constatate sunt abateri, contravenții sau infracțiuni? Unde găsesc reglementările necesare?
2. Care este modalitatea tragerii la răspundere a primarului pentru dispozițiile ilegale care au produs efecte juridice si patrimoniale necuvenite?
3. Actele vizate pentru legalitate de către secretar in perioadele in care nu a avut dispoziție de numire, sunt legale? Pot fi contestate ca nule in instanta?
4. Pentru perioadele in care secretarul nu a fost numit indiferent de forma (legal sau ilegal) se pot recupera de către U.A.T. sumele plătite ca salariu peste cele cuvenite pentru funcția in care a fost încadrată persoana respectiva?
Va mulțumesc anticipat, sper sa pot face dreptate!
picsipoc, utilizator