avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Afisarea restanțierilor incalca GDPR?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Afisarea restanțierilor incalca GDPR?

Afisarea restanțierilor incalca GDPR?
Buna seara, îndrăznesc sa mai adresez o întrebare, în urma unei situații cu care ne confruntam:
Afisarea restanțierilor ( nume, prenume, apartament, suma restanta și luni de neplata) incalca normele GDPR?
Administratorul ne-a comunicat faptul ca nu poate sa afișeze aceasta lista deoarece a fost somat de către locatari ( ma refer la cel cu cea mai mare restanta) sa-l sterga centru ca contravine GDPR. Asa este? Și dacă are dreptate, cum ar trebui procedat, pentru a știi fiecare locatar ce restanțieri si ce sume sunt restante?
Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 12 Octombrie 2020
AlMaria, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:34, 14 Octombrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Lista se afiseaza fara nume, doar cu numarul apartamentului.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca in AG a as. prop. discutati si hotarati afisarea proprioetarilor pe lista de plata, atunci o afisati asa cu nume-prenume, nr. de apartament. Trebuie sa stipulati aceasta hotarare in Statutul asociatiei, in Regulamentul intern.
Proprietarul "lezat" (restantierul) sa conteste acest lucru la ANSPDCP si atunci, daca asa ati hotarit, o sa primeasca raspunsul cuvenit sau o sa oblige asociatia sa se conformeze.
Oricum, prea se face caz de acest GDPR (vedeti doar acolo unde omu' considera el ca este lezat)...
Cu prezentarea unor copii ale documentelor personale la asociatie - nu le mai enumar, stiti dvs. care - dom'le, conform GDPR, nu trebuie sa ti le prezint ! Serios?
Dar te duci sa-ti procuri un banal abonament - tre'sa prezini CI, atunci cand faci un contract de furnizare (cablu TV, telefon, utilitati, cardul de sanatate, etc). Dai CI-ul cu flori la palarie, iti copie furnizorul toate datele personale, adresa si ce mai vrea el, te mai intreaba ce nr. ai la pantofi si-ii spui fara sa ai ce-a mai mica indoiala ca respectivul nu va folosi datele tale nicaieri...
Daca doriti amanunte, vedeti ce se zice despre activitatea asociatiilor de proprietari la: www.dataprotection.ro

Mult succes!
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asociatia de proprietari nu detine autoritatea si competenta sa dispuna hotarari contrare legilor in vigoare
Asociatia de proprietari este guvernata si de disp GDPR,nu are dreptul legal sa afiseze date cu caracter personal
Va mulumesc pentru răspuns!
Cu alte cuvinte, putem afisa doar nr. apartamentului și suma restanta, fără nume și prenume? Sau nu putem afisa deloc?

ynocentta a scris:

Asociatia de proprietari nu detine autoritatea si competenta sa dispuna hotarari contrare legilor in vigoare
Asociatia de proprietari este guvernata si de disp GDPR,nu are dreptul legal sa afiseze date cu caracter personal

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
@AlMaria,
V-am atasat un link. Deschideti acolo la sectiunea asociatii de proprietari.
Bine ar fi sa purtati o discutie in comitetul executiv si apoi sa luati o hotarare.
GDPR-ul recomanda, nu impune, dar daca vrem s-o facem pe-a interesantii, scriem prostii de genul :

Asociatia de proprietari este guvernata si de disp GDPR,nu are dreptul legal sa afiseze date cu caracter personal

Am mai scris si pe alt topic : ( www.avocatnet.ro/forum/discu... .
Dar noi ne facem probleme ca pe lista de plata ne apare numele si prenumele si restanta rusinoasa... Nush' cum sa va spun, dar pe lista rusinii figureza de foarte multe ori persoane care au bani cu nemiluita, 2-3 masini la scara, fonctii peste fonctii, dar uita sau se prefac ca uita sa-si achite costurle repartizate pe lista de plata.
De altfel, cred ca de-aici a plecat discutia: un proprietar s-a ofuscat, nu ca este trecut cu nume si prenume pe lista, ci ca este afisat si cu o importanta suma aflata in restanta. Ei, asta da suparare !
Atunci sa procedam ca pe forum, sa lucram cu ID-uri, gen mitza biciclista, costica sare garduri...
Ultima modificare: Marți, 13 Octombrie 2020
Adam Grecu, utilizator

Alte discuții în legătură

Restantieri plata miticamanea miticamanea Pentru a convinge pe cei cu restante la intretinere am folosit cam toate metodele de convingere: vorba, somatii de plata, angajamente pentru esalonarea platii, ... (vezi toată discuția)
Probleme afisare intretinere Sharpshooter Sharpshooter Am mai intrebat dar nu m-a lamurit nimeni , am sa rog persoanele cu pregatire juridica sa raspunda doar. Relatez faptele pe scurt cat mai complet posibil: Am ... (vezi toată discuția)
Afisarea cheltuielilor la bloc sneki sneki Buna ziua ! Asi dori sa stiu daca exista un cadru legal sau o cale de atac la afisarea cheltuieliror lunare la bloc. Mai precis eu nu imi doresc sa apara in ... (vezi toată discuția)