Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie - actualizare Statut/Act Constitutiv - cine ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie - actualizare Statut/Act Constitutiv - cine semneaza Statutul si Actul Constitutiv?

Buna, ziua.

Avem o Asociatie in care am fost 5 fondatori, tot cu 5 membrii in Consiliul Director.
Acum suntem 11 membri, 2 dintre fondatori nu mai sunt.
Am completat cele doua locuri vacante in Consiliu si modificat Adresa.

Atat in Statutul vechi cat si in Actul Constitutiv sunt mentionati cei 5 membri fondatori initiali, unde au si semnat.

AGA a fost statutara si semnata de toti cei din tara, restul prin imputernicire simpla.

Intrebarile mele sunt:

Cine trebuie trecut in Statut si in Act Constitutiv?
Trebuie trecuti toti membrii actuali sau raman doar cei fondatori?
Daca da, trebuie sa si semneze toti?

Am facut AGA si a fost statutara, s-au completat locurile in Consiliu si s-a schimbat Adresa.

Am incercat sa parcurg un numar mare de intrebari dar nu am gasit ce cautam.

Multumesc,
Sorin
sebastian2020, utilizator
Modificarea membrilor asociaţiei, în sensul retragerii sau adeziunii acestora, presupune în mod automat o modificare a actului constitutiv şi a statutului asociaţiei.

Potrivit art. 33 din O.G. nr. 26/2000, modificarea actului constitutiv sau a statutului asociaţiei se face prin înscrierea modificării în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor aflat la grefa judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială îşi are sediul asociaţia.

Procedura privind modificarea membrilor unei asociaţii cuprinde mai multe etape:

1. Membrii care vor să se retragă/adere din/la asociaţie trebuie să formuleze cereri de retragere/adeziune care vor fi analizate apoi de către Adunarea Generală a Asociaţilor şi, după caz, de către Consiliul Director.
2. Se va întruni Adunarea Generală a Asociaţilor care va avea trecută pe ordinea de zi aprobarea cererilor de retragere/admitere.
3. Se va întocmi un extras din procesul-verbal al Adunării Generale a Asociaţilor din care să rezulte hotărârea asociaţilor de modificare a membrilor care va fi atestat de către un avocat sau autentificat la notar;
4. Se va întocmi un Act adţional la Statut şi Actul Constitutiv care va cuprinde doar modificările intervenite în urma schimbării membrilor asociaţiei care va fi atestat de către un avocat sau autentificat la notar;
5. Se pregăteşte documentaţia necesară pentru înregistrarea modificărilor la Judecătoria în a cărei circumscrpţie teritorială îşi are sediul asociaţia, şi anume:
– Cererile de retragere/adeziune ale membrilor;
– Extras din procesul- verbal al Adunării Generale a Asociaţilor atestat de către avocat/autentificat la notar;
– Actul adiţional la Statut atestat de către un avocat sau autentificat la notar;
– Actul adiţional la Actul Constitutiv atestat de către un avocat sau autentificat la notar;
– Actele doveditoare în cazul modificării sediului sau punctelor de lucru ale asociaţiei;
– Cazierele fiscale ale membrilor (atât a celor care se retrag cât şi a celor care vor să adere);
– Copii după actele de identitate ale membrilor (atât a celor care se retrag cât şi a celor care vor să adere);
– Sentinţa de înfiinţare a asociaţiei- în copie xerox;
– Un exemplar din actul constitutiv şi din statutul iniţial al asociaţiei- în copie xerox.

Pentru înregistrarea modificărilor este necesară plata unei taxe de timbru în cuantum de 100 lei.
În situaţia în care, în urma modificărilor membrilor Asociaţiei se schimbă şi componenţa Consiliului Director şi/sau a cenzorului sau comisiei de cenzori, se va menţiona acest aspect în Extrasul din procesul verbal al Adunării Generale a Asociaţilor precum şi în Actele adiţionale la Statut şi Actul Constitutiv. Este important de menţionat că în cazul numirii unui cenzor, potrivit art. 27 1 din O.G. 26/2000, acesta nu poate fi un membru al Consiliului Director.

Instanţa se va pronunţa asupra modificărilor printr-o încheiere care este supusă numai apelului. În ziua rămânerii definitive a încheierii de admitere, modificările se înscriu în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor.

Multumesc,
Cred ca am inteles.

Doar AGA se semneaza de cei prezenti...
Da. Procesul verbal a adunarii generale este semnat doar de care membrii prezenti la respectiva adunare generala. Cu cei 2 membrii fondatori care s-au retras, nu mai aveti deloc treaba dar ei raman acolo in actul constitutiv.
george-neagu, moderator
Exista vreun act care trebuie semnat de toti membrii organizatiei?
Gen Statut/Act aditional Statut, sau Act Constitutiv?
Trebuie ca vreunul din acestea sa fie semnat de toti membrii?

Multumesc
sebastian2020, utilizator
Nu confundati membrii fondatori cu membrii normali ai organizatiei.

Act Constitutiv este cel semnat de membrii fondatori. Si aia e. La cam orice altceva vor semna membrii normali, dar pentru validitate se aplica regulile generale ale unei adungari generale (adica minim de participanti pt AG valida, minim % de voturi pentru adoptarea a ceva, etc).