Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu un copil major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu un copil major

buna;))..sunt tot eu maria, in cazut in care eu sunt majora si ai mei divorteaza,ei au un apartament achizitionat in timpul casatoriei,eu am vre`un drept la partaj,sau as putea sa cer un sfert de la mama si un sfert de la tata?
Copilul din casatoria legala nu are dreptul la partaj,el vine la mostenire,cand se va face succesiunea si va avea dreptul sa mosteneasca atat bunurile din partea tatalui cat si din partea mamei.Acum daca parinti divorteaza aveti dreptul de a va alege unde vreti sa locuiti , la mama sau la tata,daca nu aveti locuinta proprie fiind majora.