Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Interzicerea nuntilor prin HOTĂRÂRE nr. 49 din ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Interzicerea nuntilor prin HOTĂRÂRE nr. 49 din 13.10.2020

Buna ziua! am o intrebare, in legatura cu articolul 23 din anexa hotararii :
Se propune interzicerea organizării de evenimente private (nunți, botezuri, mese festive etc.) atât în spații deschise cât și închise (saloane, cămine culturale, restaurante, baruri, cafenele, săli/corturi de evenimente etc.).
Inseamna ca nu se mai pot desfasura deloc, nici cu 8 sau 16 persoane cum a fost in starea de urgenta?
Va multumesc!
Inseamna ca nu se mai pot desfasura :
www.avocatnet.ro/articol_561...
Este inca un abuz evident din partea statului.

O nunta teoretic poate fi facuta intr-un cadru extrem de limitat, cu putini invitati (poti impune de exemplu o limita de varsta de 40 de ani care oricum ar fi exagerata). Teoretic poti chiar sa nu ai invitati, doar te duci la primarie si biserica cu nasii nu?

Botez la fel, doar parinti, copilul, nasul, preotul.

Virusul il luam oricum, mai bine incercam sa protejam batranii decat sa ne distrugem modul de viata si economia.
Casatoria civila si religioasa nu e interzisa, chiar nu stiti ?!? Botezul la fel.
Asa ca va agitati degeaba, mergeti si luati virusul, sa nu mai fiti stresat.
Da, căsătoria in sine nu este interzisa.
Doar petrecerea.
Incercati sa va informați în concret direct de la sursa.
Care ar fi problema daca de exemplu toti invitatii au sub 50 sau chiar sub 40 de ani?

Cei in varsta vor fi feriti mult mai usor daca o portiune buna din populatia tanara este imunizata.

Noi acum incercam sa evitam aproape orice imbolnavire desi virusul nu afecteaza in mod egal toate categoriile de persoane.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, căsătoria in sine nu este interzisa.
Doar petrecerea.
Incercati sa va informați în concret direct de la sursa.