avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Interzicerea nuntilor prin HOTĂRÂRE nr. 49 din ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Interzicerea nuntilor prin HOTĂRÂRE nr. 49 din 13.10.2020

Interzicerea nuntilor prin HOTĂRÂRE nr. 49 din 13.10.2020
Buna ziua! am o intrebare, in legatura cu articolul 23 din anexa hotararii :
Se propune interzicerea organizării de evenimente private (nunți, botezuri, mese festive etc.) atât în spații deschise cât și închise (saloane, cămine culturale, restaurante, baruri, cafenele, săli/corturi de evenimente etc.).
Inseamna ca nu se mai pot desfasura deloc, nici cu 8 sau 16 persoane cum a fost in starea de urgenta?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: AES87 , utilizator 16:53, 1 Noiembrie 2020
Inseamna ca nu se mai pot desfasura :
www.avocatnet.ro/articol_561...
Este inca un abuz evident din partea statului.

O nunta teoretic poate fi facuta intr-un cadru extrem de limitat, cu putini invitati (poti impune de exemplu o limita de varsta de 40 de ani care oricum ar fi exagerata). Teoretic poti chiar sa nu ai invitati, doar te duci la primarie si biserica cu nasii nu?

Botez la fel, doar parinti, copilul, nasul, preotul.

Virusul il luam oricum, mai bine incercam sa protejam batranii decat sa ne distrugem modul de viata si economia.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casatoria civila si religioasa nu e interzisa, chiar nu stiti ?!? Botezul la fel.
Asa ca va agitati degeaba, mergeti si luati virusul, sa nu mai fiti stresat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, căsătoria in sine nu este interzisa.
Doar petrecerea.
Incercati sa va informați în concret direct de la sursa.
Care ar fi problema daca de exemplu toti invitatii au sub 50 sau chiar sub 40 de ani?

Cei in varsta vor fi feriti mult mai usor daca o portiune buna din populatia tanara este imunizata.

Noi acum incercam sa evitam aproape orice imbolnavire desi virusul nu afecteaza in mod egal toate categoriile de persoane.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, căsătoria in sine nu este interzisa.
Doar petrecerea.
Incercati sa va informați în concret direct de la sursa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in localitatea noastra incidenta cazurilor de coronavirus ... vanatorul vanatorul Buna ziua, In localitatea noastra incidenta cazurilor de coronavirus este intre 1 si 3. Se pot organiza evenimente (nunti, botezuri) in restaurant si in ce ... (vezi toată discuția)
Buna seara.fiica mea de 17 ani doreste sa mearga la o reuniune ... elena2357 elena2357 buna seara.Fiica mea de 17 ani doreste sa mearga la o reuniune cu prietenii ei de revelion.Sunt aproximativ 10 persoane. Am vrut o parere avizata legat de ... (vezi toată discuția)
Buna seara, suntem 11 persoane și vrem sa facem revelionul împreuna, ... IonescuTudor IonescuTudor Buna seara, suntem 11 persoane și vrem sa facem revelionul împreuna, privind situația epidemiologică nu știm dacă este legal in aceasta situatie. pe ... (vezi toată discuția)