Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De ce orele suplimentare efectuate de militarii din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De ce orele suplimentare efectuate de militarii din MApN care ...

De ce orele suplimentare efectuate de militarii din MApN care sunt detașați la cursuri de specializare/cariera, nu se recuperează si nici nu se plătesc?
Despre ce ore suplimentare vorbiti ?

Cornel Vasile a scris:

Despre ce ore suplimentare vorbiti ?

Cele daca depășești 180 pe luna.
OUG 114/2018
Art. 35
(1) Prin derogare de la prevederile art. 21 alin (2) - (6) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, în perioada 2019-2021, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcții de execuție sau de conducere, precum și munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale și în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează în cadrul schimbului normal de lucru se vor compensa numai cu timp liber corespunzător acestora.

Cornel Vasile a scris:

OUG 114/2018
Art. 35
(1) Prin derogare de la prevederile art. 21 alin (2) - (6) din Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, în perioada 2019-2021, munca suplimentară efectuată peste durata normală a timpului de lucru de către personalul din sectorul bugetar încadrat în funcții de execuție sau de conducere, precum și munca prestată în zilele de repaus săptămânal, de sărbători legale și în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementările în vigoare, nu se lucrează în cadrul schimbului normal de lucru se vor compensa numai cu timp liber corespunzător acestora.

Problema e ca atunci cand esti detasat la curs nu se calculeaza ca si ore lucrate ......
Munca suplimentara este munca peste orele de program , nu si participarea la cursuri.