Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un cetatean strain a dobandit un apartament din 1997. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un cetatean strain a dobandit un apartament din 1997. De la momentul ...

Un cetatean strain a dobandit un apartament din 1997. De la momentul dobandirii si pana in prezent nu si-a achitat impozitele la bugetul local si obligatiile privind cheltuielile cu utilitatile. In apartament nu locuiesti nimeni, iar in urma demersurilor efectuate atat de autoritatile locale cat si de asociatia de locatari, persoana nu poate fi identificata in niciun fel, adica nu au fost identificate datele personale respectiv domiciliul. In actul de proprietate nu sunt decat numele si prenumele, persoana fiind reprezentata de o persoana la acel moment, care in prezent nu mai stie nimic despre cetateanul strain, iar la notariat nu se gasesc acte de identitate ale acestuia. Avand in vedere aceasta situatie, va rog sa ma indrumati, daca exista vreo solutie legala prin intermediul careia apartamentul ar putea fi valorificat prin executare silita, sau sa treaca in proprietatea statului. Multumesc!
Asociatia de proprietari ,in cazul existentei de debite in sarcina unui proprietar,are dreptul legal sa demareze procedura de recuperare sume cu titlu de restanta neachitate in termenul stabilit in instanta de judecata
instanta va dispune parcurgerea procedurii de citare proprietar-inclusiv in strainatate si in cazul in care acesta nu da curs solicitarii instantei,speta se va judeca in lipsa partii,urmand ca instanta de judecata sa dispuna in final solutie favorabila asociatieid e proprietari
In baza hotararii definitive a instantei de judecata,asociatia de proprietari poate starui in pretentia recuperarii debitului in evidenta,poate contacta executor judecatoresc care va demara procedura de executare silita a bunurilor in evidenta debitorului
Asociatia de proprietari poate ridica pretentii strict asupra debitelor acumulate pentru ultimii 3 ani ani care este termenul de prescriptie
Multumesc pentru raspuns, insa nu avem informatii despre domiciul acestuia ca sa putem proceda in vreun fel.