Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Ce optiuni juridice pentru reparatii acoperis la bloc ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Ce optiuni juridice pentru reparatii acoperis la bloc as avea?

Optiuni juridice pentru reparatii acoperis la bloc?

Buna ziua,

Dupa cum puteti ghici, sunt locatar la ultimul etaj al unui bloc unde avem urmatoarea situatie:
- acoperisul cu tabla are infiltratii, a fost renovat in trecut pe spinarea fostilor locatari de la ultimul etaj
- asociatia nou constituita (nu are inca un an de functionare), cu greu s-a ajuns la un consens privind colectarea a 100 RON lunar in adunarea generala
- exista infiltratii mai severe in aparamentul meu, exista un uscator proprietate comuna care e si mai afectat si un alt apartament neafectat
- asociatia a luat la cunostinta de situatie si in principiu e de acord cu alocarea fondurilor pentru reparatie, doar ca in ritmul de colectare va dura mai bine de un an pentru a putea incepe reparatiile conform unei oferte primite si agreate.

Intrebari:
- exista vreo modalitate de a forta asociatia sa accelereze colectarea fondului de reparatii? (mi s-a spus ca pentru marirea sumei lunare e necesara o decizie in adunarea generala, indiferent cat de grava e situatia)
- pentru pagubele care se acumuleaza in timp (presupunand ca asociatia va demara reparatiile peste un an si ceva) cine e responsabil?
- pot / are sens sa efectuez lucrarile in regim propriu si apoi sa recuperez cumva costul in instanta?
- daca da, pot selecta ce firma / metoda doresc ?
- daca da, cam cat ar dura un astfel de proces in instanta?

Multumesc
austerus, utilizator
Banuiesc ca ati vrut sa spuneti ca, sunteti proprietarul apartamentului intrucat locatar inseamna chirias.

Trebuie sa notificati prin avocat asociatia de proprietari sa inceapa de urgenta lucrarile de reparatie ale acoperisului, avand in vedere situatia in care va aflati de a vi se distruge apartamentul si lucrurile pe care le aveti in apartament, plus disconfortul cotidian, efecte ale pasivitatii de care da dovada conducerea asociatiei.

Avocatul stie ce argumente legale sa foloseasca pentru a-i determina pe cei care conduc asociatia sa se conformeze obligatiilor care le revin, in proportie covarsitoare notificarile prin avocat au efect daca sunt bine facute, evitandu-se astfel un proces in instanta.

Daca totusi conducerea asociatiei nu intelege sa se conformeze, atunci aveti de ales , in functie de gravitatea situatiei, sa chemati in judecata asociatia pentru a fi obligata prin hotarare judecatoreasca sa repare acoperisul si sa va plateasca despagubiri pentru daunele produse sau puteti sa faceti dvs. reparatiile la acoperis si ulterior, sa va indreptati impotriva asociatiei pentru a va recupera sumele avansate penru reparatii, si de asemnenea, daunele produse.

Varianta optima o veti alege dupa ce va consultati cu avocatul dvs., nu va recomand sa incepeti procesul singur, oricare ar fi varianta aleasa, intrucat fara cunostinte juridice nu va descurcati in instanta.

Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat
Procedura de exectare reparatii parti comune imobil de locuit,impune hotarea adunarii generale care in bza aunui deviz estimativ are obligatia sa dispuna executarea reparatiei si sursa de finatare care d eregula este fondul de reparatii obligatoriu de constituit
Legea nr 196/2018 are multe hibe,nu are dispozitii acre solutioneze toate problemele care pot apare intr- o asociatie de proprietari
In speta dv este o problema majora ,dar dv aveti interesul sa executati in termen cat mai scurt izolatia la nivelul terasei pentru a stopa genrarea de neajunsuri/prejudicii la apartament
Practica demonstreaza ca executarea de interventii partiale la terasa necirculabila imobile de locuit in comun nu garanteaza intotdeauna efectul dorit
Executarea de interventii la partea comuna de condominiu ,legal se realizeaza cu operatori economici autorizati care la finalul executiei izolarii sa prezinte documentele aferente plus certificat de garantie
In situatia in care dv ati executa interventia de izolare terasa strict aferent suprafetei apartamentului dv nu ati beneficia nici de autorizatie si nici de garantie decat eventual pentru materiale
Exista varianta sa executati reparatia ,sa solicitati initial acordul asociatiei de proprietari care sa incheie proces verbal constatator atat la nivelul terasei cat si la nivelul apartamentului dv,sa decida inclusiv modalitatea de recuperare c/v reparatie
Daca detineati asigurare facultativa a locuintei care sa cuprinda si riscul de inundatiemati fi fost scutit de intreg efortul,asiguratorul urmand sa va restituie contravaloare prejudiciu cauzat la proprietate,suma urmand sa fe recuperat prin actiune in regres de la asociatia de proprietari
Initial verificati responsabil daca exista hotarea adunarii generale pentru executat reparatie terasa
Ulterior notificati oficial asociatia de proprietari prin reprezentant legal cu obligatia asigurarii starii tehnice a partii comune de condominiu -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta