Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Daca sunt angajat la o firma SRL ca lucrator desemnat ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Daca sunt angajat la o firma SRL ca lucrator desemnat SSM si doresc ...

Daca sunt angajt la o firma SRL ca lucrator desemnat SSM si doresc sa imi deschid PFA ca serviciu extern pot in continuare sa ramna si angajat
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Da, daca indepliniti conditiile prevazute de HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si comp0letarile ulterioare pentru a obtine abilitarea ca SEPP.
-ART. 32
(1) Serviciul extern de prevenire şi protecţie trebuie să fie format din lucrători care îndeplinesc cel puţin cerinţele prevăzute la art. 49 şi, după caz, alţi lucrători.
(2) Conducătorul serviciului extern de prevenire şi protecţie trebuie să îndeplinească cerinţele prevăzute la art. 50.
(3) În cazul în care serviciul extern de prevenire şi protecţie este format dintr-o singură persoană, aceasta trebuie să îndeplinească cerinţele prevăzute la art. 50."
-Art. 50 (1) Cerintele minime de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca corespunzatoare nivelului
superior, care trebuie indeplinite in mod cumulativ, sunt urmatoarele:
a) absolvirea, in domeniile fundamentale: stiinte ingineresti, stiinte agricole si silvice, cu diploma de licenta sau
echivalenta, a ciclului I de studii universitare, studii universitare de licenta, ori a studiilor universitare de lunga
durata sau absolvirea cu diploma de absolvire a studiilor universitare de scurta durata;
b) curs in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu continut minim conform celui prevazut in anexa nr. 6 lit.
B, cu o durata de cel putin 80 de ore;
c) absolvirea cu diploma sau certificat de absolvire, dupa caz, a unui program de invatamant postuniversitar in
domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o durata de cel putin 180 de ore.
(2) Indeplinirea cerintelor prevazute la alin. (1) se atesta prin diploma de studii si certificatele de absolvire a
cursurilor prevazute la alin. (1) lit. b) si c).
(3) Cerinta minima prevazuta la alin. (1) lit. b) si c) este considerata indeplinita si in situatia in care persoana a
obtinut o diploma de master sau doctorat in domeniul securitatii si sanatatii in munca.