Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, Sunt cetatean roman aflat pe teritoriul ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, Sunt cetatean roman aflat pe teritoriul unei tari ...

Buna ziua,
Sunt cetatean roman aflat pe teritoriul unei tari europene din luna martie, locuiesc cu partenera mea cetatean al acelei tari. Legislatia spune ca dupa 3luni pe teritoriul unei tari europene trebuie sa anunti la oficialitati ca esti pe teritoriul tarii.

Fiind covid si fiind blocat din martie pana in iulie practic am depasit termenul, iar ca sa ma întorc acasa nu puteam(nu exista nici o cursa spre România) si ca sa ma inregistrez aici trebiua sa am un motiv(slujba etc). Intr-un final la finele lunii septembrie mi-am găsit slujba si trebuie sa depun actele la primarie si de aici intrebarile...

Pe hartia primita de la municipalitatea scrie "data intrarii in tara", daca eu trec doar cu 3 luni inainte poate cineva sa verifice exact data intrarii in tara? Tara fiind Schengen.

Tara se invecineaza cu Austria si la o drumetie in munti, am trecut in Austria, se poate considera ca eu am parasit tara si am revenit, deci nu am depasit termenul de 90 de zile?

Eu am parasit romania in martie inaintea pandemiei, poate cineva sa verifice unde am fost eu toata aceasta perioada?

Ce risc imi asum daca se descopera ca am fost pe teritoriul tarii fara sa ma inregistrez?
Multumesc.
O iesire de doua-trei zile in alta tara nu intrerupe termenul de 90 de zile de sedere libera ca turist. Sau maxim se scad din el cele doua sau trei zile petrecute in afara tarii de resedinta.
tgeorgescu, utilizator