Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara se calculează din brut sau net ?..
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara se calculează din brut sau net ?..

Pensia de întreținere raportata la venitul minim pe economie se calculează din brut sau net ?
nu e o practica unitara, dar de cele mai multe ori, din brut. Instanta are in vedere situatia in ansamblu.
Potrivit dispozitiilor art. 529 alin.2 din Codul civil, pensia alimentara se stabileste raportat la salariul / venitul net al celui obligat la plata.

“Când întreținerea este datorată de părinte, ea se stabilește până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii și o jumătate pentru 3 sau mai mulți copii.”
da, la net daca aduce adeverinta de salariu ca are minim pe ec in cartea de munca si plateste niste taxe.
Cand nu are loc de munca ( in sensul asta am inteles intrebarea), se stabileste pensie raportat la venitul brut de cele mai multe ori.

gi-jane2, moderator
Pensia tot la net se stabileste si in cazul salariului minim , nu la brut ...legea nu face distinctie.
legea nu face distinctie.

instantele fac...