Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozitare renuntare creditare firma
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozitare renuntare creditare firma

Buna ziua, Societate cu obiect de activitate Restaurante si Servicii de formare profesionala, plateste pentru anul 2020 impozit specific pt ob de activitate Restaurante si impozit pe profit pt activit de formare profesionala.Se doreste ca a asociatii sa lase sumele cu care au imprumutat societatea la dispozitia acesteia, prin anularea imprumutului in suma de 100.000 lei din contul 455 prin trecerea acesteia in contul 7588. Cum se va impozita acesta suma? Multumesc
george-neagu, moderator
Nu puteti sa faceti asa. Sumele cu care asociatii au imprumutat firma in diferite perioade din activitatea ei, sunt si vor ramane doar ale lor pana la radierea de la registrul comertului.