Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat energetic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat energetic

Buna ziua.Va deranjez cu o intrebare: Daca un proprietar(dintr-un bloc vechi de 20 ani) doreste sa isi vanda apartamentul de la 1 ianuarie 2010 , iar cel putin unul din vecinii de scara(sau de bloc) nu e de acord sa isi plateasca partea pentru certificarea energetica, el nu va mai putea realiza tranzactia?
Multumesc anticipat pt raspuns.
spirala, utilizator
Dupa ultimele stiri peimite in aceasta tema, certificatele energetice vor fi pe apartament, deci vor contine generalitati despre bloc, dar vor individualiza apartamentul, plata va face doar proprietarul apartamentului.
Dar pana nu vedem ... cum emrge (sau mai bine zis nu merge) aceasta treaba, concret nu stim! Am o senzatie ca vor trece 6 luni si abia atunci vor prinde un pic de dexteritate.