Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua, presedintele blocului refuza sa comunice ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua, presedintele blocului refuza sa comunice contul bancar ...

buna ziua, presedintele blocului refuza sa comunice contul bancar pe motiv ca legiuitorul nu a prevazut nici o sanctiune pentru refuzul afisarii / comunicarii codului iban.
Spuneti-i presedintelui ca are probleme de lectura sau de memorie, legea se numeste 196/2018 si legiuitorul, in "inteleapta lui misiune" a prevazut un "premiu" de minim 2500RON pentru asemenea amnezie

Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
e)nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum si neindeplinirea sau depasirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator;

Articolul 20
(1)Fiecare asociatie de proprietari este obligata sa detina un singur cont bancar.
(2)In vederea platii cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, datele de identificare ale contului bancar prevazut la alin. (1) se comunica tuturor proprietarilor prin afisare la avizier, odata cu lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari.
(3)Prin datele de identificare ale contului bancar mentionate la alin. (2) se intelege numele titularului contului, banca la care este deschis contul, sucursala si codul IBAN.

Articolul 57 Presedintele asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii: a)in baza mandatului acordat de adunarea generala reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu tertii, inclusiv in actiunile in instanta; b)semneaza documentele asociatiei de proprietari;
Articolul 66 (1)Administratorul are, in principal, urmatoarele atributii:
o)afiseaza lunar, la avizier, lista de venituri si cheltuieli ale asociatiei, care cuprinde inclusiv veniturile obtinute din exploatarea proprietatii comune;

Daca lista afisata lunar de administrator, conform atributiilor, si semnata conform atributiilor de catre presedinte nu contine acel cont bancar, rezulta fara dubiu ca nu si-au indeplinit atributiunile date de art. 20, 57 si 66.

Sa dea vina unul pe altul, sau sa imparta "premiul". Reclamatia se face la compartimentul specializat din primarie, conform aceluiasi articol 102.
.[ link extern ]
latka, moderator
Multumesc pentru raspuns!

latka a scris:

Spuneti-i presedintelui ca are probleme de lectura sau de memorie, legea se numeste 196/2018 si legiuitorul, in "inteleapta lui misiune" a prevazut un "premiu" de minim 2500RON pentru asemenea amnezie

Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
e)nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum si neindeplinirea sau depasirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator;

Articolul 20
(1)Fiecare asociatie de proprietari este obligata sa detina un singur cont bancar.
(2)In vederea platii cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, datele de identificare ale contului bancar prevazut la alin. (1) se comunica tuturor proprietarilor prin afisare la avizier, odata cu lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari.
(3)Prin datele de identificare ale contului bancar mentionate la alin. (2) se intelege numele titularului contului, banca la care este deschis contul, sucursala si codul IBAN.

Articolul 57 Presedintele asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii: a)in baza mandatului acordat de adunarea generala reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu tertii, inclusiv in actiunile in instanta; b)semneaza documentele asociatiei de proprietari;
Articolul 66 (1)Administratorul are, in principal, urmatoarele atributii:
o)afiseaza lunar, la avizier, lista de venituri si cheltuieli ale asociatiei, care cuprinde inclusiv veniturile obtinute din exploatarea proprietatii comune;

Daca lista afisata lunar de administrator, conform atributiilor, si semnata conform atributiilor de catre presedinte nu contine acel cont bancar, rezulta fara dubiu ca nu si-au indeplinit atributiunile date de art. 20, 57 si 66.

Sa dea vina unul pe altul, sau sa imparta "premiul". Reclamatia se face la compartimentul specializat din primarie, conform aceluiasi articol 102.
.[ link extern ]

Publicarea contului bancar degreveaza asociatia ca sa se mai plimbe cu traista de bani la banca, evita un eventual incident, ajuta la colectarea banilor de la persoanele care nu locuiesc în bloc sau sunt foarte ocupate si facilitează plata rapida a furnizorilor.

Au rămas blocați în timp, preferă să se plimbe cu sacoșă. Spun ca nu e convenabil pentru asociație pt ca sunt prea mari comisioanele bancare.
Perfect ;) astia nu au cont afisat.de fapt asoviatia asta nu are mai nimic . Domnule Av. Latka sunteti badboy ;)
Clever .legal bani ar trebui sa fie in cont ?
Tot respectul.

latka a scris:

Spuneti-i presedintelui ca are probleme de lectura sau de memorie, legea se numeste 196/2018 si legiuitorul, in "inteleapta lui misiune" a prevazut un "premiu" de minim 2500RON pentru asemenea amnezie

Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
e)nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum si neindeplinirea sau depasirea atributiilor de catre presedinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de catre administrator;

Articolul 20
(1)Fiecare asociatie de proprietari este obligata sa detina un singur cont bancar.
(2)In vederea platii cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, datele de identificare ale contului bancar prevazut la alin. (1) se comunica tuturor proprietarilor prin afisare la avizier, odata cu lista de plata a cheltuielilor asociatiei de proprietari.
(3)Prin datele de identificare ale contului bancar mentionate la alin. (2) se intelege numele titularului contului, banca la care este deschis contul, sucursala si codul IBAN.

Articolul 57 Presedintele asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii: a)in baza mandatului acordat de adunarea generala reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu tertii, inclusiv in actiunile in instanta; b)semneaza documentele asociatiei de proprietari;
Articolul 66 (1)Administratorul are, in principal, urmatoarele atributii:
o)afiseaza lunar, la avizier, lista de venituri si cheltuieli ale asociatiei, care cuprinde inclusiv veniturile obtinute din exploatarea proprietatii comune;

Daca lista afisata lunar de administrator, conform atributiilor, si semnata conform atributiilor de catre presedinte nu contine acel cont bancar, rezulta fara dubiu ca nu si-au indeplinit atributiunile date de art. 20, 57 si 66.

Sa dea vina unul pe altul, sau sa imparta "premiul". Reclamatia se face la compartimentul specializat din primarie, conform aceluiasi articol 102.
.[ link extern ]

milw0rm, utilizator