Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Va rog ajutati-ma sa stiu ce drepturi am!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Va rog ajutati-ma sa stiu ce drepturi am!

Stau intr un bloc, unde administratorul, de peste 20 ani, a facut ce a dorit el ...., de un singur control nu a avut parte in 20 ani, a administrat timp de 3 ani blocul fara sa fi avut blocul : pres. de bloc sau pres. de cenzor, adica, fara comitet de bloc
am reclamat toate astea, la consiliul local, cat si la politie, in zadar, peste tot a avut cunostinte .....
am facut prostia ca, am refuzat sa ii mai platesc cheltuielile de bloc, incercand sa fortez nota sa fie controlat neregulile si ILEGALITATILE din blocul meu fiind cu zeciile ....
intre timp, in ultimile 5 ani, am avut probleme financiare, si desi, anul acesta am achitat cheltuielile de bloc lunar , restanta din urma, nu am reusit sa le achit ,
( tin sa mentionez ca, blocul meu, doar anul acesta in luna a 4 a devenit din as. de locatari , as. de proprietari ) avand in sfarsit, dupa 20 de ani, un nou administrator,
asta este pe scurt administratia mea ,
problema mea in care va cer ajutorl ar fi urmatoarele
( tin sa specific ca, sunt proprietara unui ap de 3 camere,valoarea ap. fiind de aproximativ 60.000 de euro, am in ingrijire un handicapat gr I si o mama de 72 de ani, nu stiu daca astea mai conteaza ! ??? iar eu sunt angajata consiliului local cluj, cu salar de 6 milioane )
1. am acumulat o restanta de bloc 18.000, 00 lei / roni , si sunt data in tribunal,
ce pot face ???
- pot cere sa mi se puna oprire pe salarul meu ?
- pot cere sa platesc esalonat lunar restanta de bloc ? si pe ce termen pot cere asta ?
- ce altceva a si mai putea cere tribunalului ??? sa evit evacuarea
( tin sa mentionez ca, din mai 2008 am pus in vanzare apartamentul, dar, m am blocat, fiind piata imobiliara blocata in romania, oare, va tine cont de asta tribunalul ? si daca da, cum pot dovedi ca, intradevar am avut si am in intentie sa vand apartamentul ! ? taloanele din ziar m ar ajuta ca proba ! ? sau i am comunicat acest fapt verbal , noului administrator )
2. a doua intrebare ar fi, la suma sus mentionata, mi se imputa 8. 000, 0 lei / roni penalizare, aproape cat restanta de bloc, este posibil asaceva ?
3. sunt la zi cu achitarea gazului din bloc ( am platit o personal ) si cu restul utilitatilor, cum ar fi curentul, etc. , in cazul meu, tribunalul va tine oare cont, ca, nu sunt o rea platnica, ci am fost in imposibilitate de plata
4. apartamentul meu avand valoarea de 60.000 de euro, pentru suma restanta de 18.000, 00 lei / roni, tribunalul poate hotari evacuarea familiei mele din proprietatea mea privata ?
5. tribunalul poate dispune , la cererea mea, sa fie verificat financiar fostul administrator ! ???
6. in cazul in care, tribunalul, va dispune ca sunt buna de plata a sumei de 18.000, 00 lei / roni, eu, neavand aceasta suma, putand doar a o achita in rate,
ce va urma ???
a ) este posibil sa nu mi se aproba cererea sa o platesc in rate lunare, deindata ce sunt angajata ! ?
b ) mi se poate licita fara voia mea apartamentul ?
c ) la restanta sus mentionata, pot sa imi vanda apartamentul fara voia mea ?
d ) care sunt formele legale, prin care tribunalul ma obliga sa achit restanta de bloc
( tin sa mentionez ca, pana acum, nu am mai avut deaface defel cu tribunalul )

Sunt disperata ! ca urmare, rog sa ma scuzati daca nu am fost coerenta cumva,
va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs
cu respect doamna elisabeta
Multe necazuri plecate de la faptul, confirmat de dv, ca ati refuzat sa platiti cotele de intretinere cu ani in urma.
Acum mergeti la asociatie si platiti cat puteti din datorie. La judecatorie o sa aveti intelegere din partea instantei daca o sa dovediti cu chitantele ca acum platiti.
Sigur ca suma este mare si apartamentul se poate vinde la licitatie dar acest lucru puteti sa-l amanati si 2-3 ani daca solicitati termene si aduceti mereu dovezi ca platiti lunar cat de mult puteti.
Vorbiti si cu presedintele asociatiei si luati-va un angajament scris ca o sa achitati restanta solicitand o esalonare a sumei.
adriantot a scris:

Multe necazuri plecate de la faptul, confirmat de dv, ca ati refuzat sa platiti cotele de intretinere cu ani in urma.
Acum mergeti la asociatie si platiti cat puteti din datorie. La judecatorie o sa aveti intelegere din partea instantei daca o sa dovediti cu chitantele ca acum platiti.
Sigur ca suma este mare si apartamentul se poate vinde la licitatie dar acest lucru puteti sa-l amanati si 2-3 ani daca solicitati termene si aduceti mereu dovezi ca platiti lunar cat de mult puteti.
Vorbiti si cu presedintele asociatiei si luati-va un angajament scris ca o sa achitati restanta solicitand o esalonare a sumei.

sa va dea Dzeu multa sanatate adriantot, azi am primit citatia, sunt debusolata si disperata,
ca urmare, raspunsul dvs PROMT la care nici nu ma asteptam in noaptea asta, ma va ajuta poate, ca spre dimineata sa adorm poate,
sa va dea Dzeu inapoi inzecit inapoi, binele pe care mi l ati oferit , adica, o licarie de sperante,
am pe anul acesta chitantele ca am platit lunar cheltuielile de bloc,
cat si ca, lunar, de peste PATRU ani, platesc gazul ce imi revine, pe NUMELE : as. de locatari ,
stiu ca asta este un risc mare , dar, nu am avut incotro ! fostul administrator, refuzand categoric sa imi elibereze o chitanta, sa pot plati pe numele meu gazul
si el nu a mai platit gazul, ca urmare, riscam sa imi fie taiat gazul in toiul ierni , ramanand cu mama batrana si cu fratele handicapat in frig

orice mic raspuns, pentru mine este binevenit ! ca urmare, va multumesc din inima, pentru raspunsul dvs adriantot ! eu, ma vedeam deja evacuata in februarie, martie ,

cu presedintele de bloc nu pot comunica, este fostul administrator de bloc, nu vrea nici cum sa renunte la titlulatura !( chiar si cand o fost demis,si ales un nou administrator, acum 10 ani, a refuzat sa predea administratia, si a ramas asa, o ramas tot el adminsitrator )
a fost administrator timp de 20 de ani si acum este pres. blocului,
tine mortis sa ma dea afara din bloc, deoarece, stie ca detin inca din 2003 dovezi referitor la ilegalitatile lui,
in acest caz, pot face un angajament la administratoarea blocului ! ??? dansa este o adevarata doamna si stie ca am dreptate, ca, cu haos total o preluat administratia

multumesc anticipat pentru raspuns
cu respect : eliza
Cred si eu ca atitudinea recomandata de @adriantot e cea mai buna. Cu niste angajamente pe care, ulterior, sa le respectati va puteti salva proprietatea.

Succes!
Iulian MANEA, Contabil
Iulian Manea a scris:

Cred si eu ca atitudinea recomandata de @adriantot e cea mai bune. Cu niste angajamente pe care, ulterior sa le respectati va puteti salva proprietatea.

Succes!

multumesc iullian, va promit ca voi face cum ma sfatuit adriantot, dar a si avea nevoie de cat mai multe raspunsuri, deoarece, sunt nevoita sa facsingura o intampinare si efectiv inca nu stiu cum sa o fac, am niste idei,
dar, nestiind clar, in postura asta a mea de restantiera, ce drepturi mai am...? ce mai pot cere ?efectiv nu stiu cum sa formulez intampinarea la tribunal,
bani, pentru avocati din pacate nu am ....
am mai facut eu demersuri la autoritati, chiar si la forurile de la starsbourg pentru drepturile handicapatilor,
dar, necunoscand procedurile in cazul restantierilor, eu fiind in postura asta nedorita si ingrata numai in ultimile 5 ani, efectiv, in acest sens, nu stiu nimic !
deaceia si am pus multe intrebari
oricum, multumesc anticipat pentru fiecare raspuns in parte
cu respect eliza
Doamnei Eliza:
Model cerere intampinare la Tribunal

Domnului Presedinte,
Tribunalul Bucuresti,
Subsemnata......................., domiciliata in.............., jud............................, ...........str..........X..,bl.......,et........, ap.......,parat in actiunea ce formeaza obiectul dosarului nr............., al acestui tribunal, introdusa de.................,domiciliat in...........jud........., str............., bl........., et.........., ap..........,depun prezenta intampinare in conformitate cu art. 115 cod proc. civila, impotriva susmentionatei actiuni, pe care va rog sa o respingeti cu cheltuieli de judecata si onorariu de avocat.
Motivele intimpinarii sunt urmatoarele:
Acolo treceti motivele intampinari
..........................................................................................................................................................................................................................
Duceti copii dupa cupon pensie de invaliditate,
Copii dupa plata salariului/apropo salariul de care vorbeati, se poate cere si oprirea din salariu. Dar aici depinde in ce tip de CM va incadrati, aveti contract de munca pe perioada determinata sau indeterminat/?
Anexati dovezi fotocopii plati incasate de dvs lunar tot ce poate insemna salariu/pensi etc...plus toate acele plati care s-au facut pana la acea data..plus copie carte de identitate.
Numai bine,
PS: Da din pacate apartamentul poate fi scos la licitatie.
Numai bine,