Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Ma puteti ajuta, va rog, cu exemple ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Ma puteti ajuta, va rog, cu exemple concrete de aprobarea ...

Buna seara,
Ma puteti ajuta, va rog, cu exemple concrete de aprobarea tacita in administratia publica?
As dori sa inteleg mai bine termenul de "aprobare tacita".
Va multumesc!
Procedura aprobării tacite se aplică tuturor autorizaţiilor emise de autorităţile administraţiei publice, cu excepţia celor emise în domeniul activităţilor nucleare, a celor care privesc regimul armelor de foc, muniţiilor şi explozibililor, regimul drogurilor şi precursorilor, precum şi a autorizaţiilor din domeniul siguranţei naţionale.

Prin procedura aprobării tacite se înţelege procedura prin care autorizaţia este considerată acordată dacă autoritatea administraţiei publice nu răspunde solicitantului în termenul prevăzut de lege pentru emiterea respectivei autorizaţii.
[ link extern ]