Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... buna seara , o firma ( atelier mecanic ) cu 3 angajati ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

buna seara , o firma ( atelier mecanic ) cu 3 angajati are nevoie ...

buna seara , o firma ( atelier mecanic ) cu 3 angajati are nevoie de serviciu extern pentru protectia muncii ?... sau se poate face periodic ( la ce interval de timp ) la un prestator de servicii calificat pe protectia muncii
multumesc
Toate societățile cu angajați au această obligație. Sunt oferte multe pe piață, luați legătura cu mai mulți si vedeți. :-)

octavian-tavi a scris:

buna seara , o firma ( atelier mecanic ) cu 3 angajati are nevoie de serviciu extern pentru protectia muncii ?... sau se poate face periodic ( la ce interval de timp ) la un prestator de servicii calificat pe protectia muncii
multumesc

Obligatia legala este pentru desfasurarea activitatii ssm, nu pentru a angaja un SEPP.
La 3 angajati, angajatorul isi poate asuma activitatile privind securitatea si sanatatea in munca conform prevederilor HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 14 Organizarea activitatilor de prevenire si protectie este realizata de catre angajator, in urmatoarele moduri:
a) prin asumarea de catre angajator, in conditiile art. 9 alin. (4) din lege, a atributiilor pentru realizarea masurilor
prevazute de lege;
b) prin desemnarea unuia sau mai multor lucratori pentru a se ocupa de activitatile de prevenire si protectie;
c) prin infiintarea unuia sau mai multor servicii interne de prevenire si protectie;
d) prin apelarea la servicii externe de prevenire si protectie.
-art. 16 (1) In cazul intreprinderilor cu pana la 9 lucratori inclusiv, angajatorul poate efectua activitatile din
domeniul securitatii si sanatatii in munca, daca se indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a) activitatile desfasurate in cadrul intreprinderii nu sunt dintre cele prevazute in anexa nr. 5;
b) angajatorul isi desfasoara activitatea profesionala in mod efectiv si cu regularitate in intreprindere si/ sau
unitate;
c) angajatorul a urmat cel putin un program de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca, cu o
durata minima de 40 de ore si continutul prevazut in anexa nr. 6 lit. A, fapt care se atesta printr-un document de
absolvire a programului de pregatire.
(2) In situatia in care nu sunt indeplinite conditiile prevazute la alin. (1), angajatorul trebuie sa desemneze unul sau
mai multi lucratori ori poate organiza serviciul intern de prevenire si protectie si/ sau poate sa apeleze la servicii
externe, in conditiile prezentelor norme metodologice.
(3) In cazul in care angajatorul/ lucratorii desemnati/ serviciile interne de prevenire si protectie nu au capacitatile si
aptitudinile necesare pentru efectuarea tuturor activitatilor de prevenire si protectie prevazute la art. 15, angajatorul
trebuie sa apeleze la servicii externe pentru acele activitati de prevenire si protectie pe care nu le poate desfasura
cu personalul propriu.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare precizeaza:
-art.9 al.(4) În cazul micro-întreprinderilor şi al întreprinderilor mici, în care se desfăşoară activităţi fără riscuri deosebite, angajatorul îşi poate asuma atribuţiile din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă pentru realizarea măsurilor prevăzute de prezenta lege, dacă are capacitatea necesară în domeniu.
multumesc ....
octavian-tavi, utilizator