avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cei care au grupă și locuiesc în zone poluate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cei care au grupă și locuiesc în zone poluate beneficiază de cei 2 ani la ieșirea la pensie?

Cu respect va întreb eu beneficiez de ieșirea la pensie mai devreme cu cei 2 ani care se acorda celor care au locuit în zone poluate dacă am și grupa 1.?
. Menționez ca locuiesc de când m-am născut în aceasta zonă.
Cel mai recent răspuns: emanuela86 , utilizator 18:18, 19 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cele doua reduceri nu se cumuleaza.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De Reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare in baza faptului ca ati locuit cel putin 30 ani in zona poluata puteti beneficia daca solicitati pensie anticipata partial (fara penalizare), cu conditia sa aveti stagiul complet de cotizare prevazut de lege. De reducerea varstei de pensionare datorata grupei de munca puteti beneficia daca solicitati pensie pentru limita de varsta, cu conditia sa aveti stagiul complet de cotizare. Cele 2 reduceri nu se pot cumula.
Deci eu trebuie sa ies la pensie peste 20 luni pot sa solicit cei doi ani și sa ies acum. Menționez ca am totul complet în afara de vârstă.

emanuela86 a scris:

De Reducerea cu 2 ani a varstei standard de pensionare in baza faptului ca ati locuit cel putin 30 ani in zona poluata puteti beneficia daca solicitati pensie anticipata partial (fara penalizare), cu conditia sa aveti stagiul complet de cotizare prevazut de lege. De reducerea varstei de pensionare datorata grupei de munca puteti beneficia daca solicitati pensie pentru limita de varsta, cu conditia sa aveti stagiul complet de cotizare. Cele 2 reduceri nu se pot cumula.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca reducerea datorata grupei este mai mica de 2 ani, atunci puteti sa va deschideti dreptul la pensie anticipata fara penalizare pe art.65(5) din legea 263/2010.
La implinirea varstei cu reducerea datarata grupei veti fi trecut la limita de varsta.
Am vechimea, anii de contributie datorita grupei I si II (se scad 9 ani ) , dar nu am varsta - mai am 2 ani .
Pot solicita pensie anticipata partial fara penalizare ?

Alte discuții în legătură

Reducere varsta de pensionare vanatorul vanatorul Buna ziua, Locuiesc intr-un oras in care a functionat un combinat chimic, motiv pentru care s-a aprobat reducerea varstei de pensionare cu doi ani. Va rog ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am 61 ani, 38 ani cotizati si beneficiez de reducerea ... Iordan C Iordan C Buna ziua, Am 61 ani, 38 ani cotizati si beneficiez de reducerea varstei de pensionare pentru ca locuiesc de mai mult de 30 de ani in zona ... (vezi toată discuția)
Se pot cumula reducerile varstei de pensionare ? mauritz mauritz Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca reducerea varstei standard de pensionare din Art.55 (1) a) Tabel 1 si reducerea din Art.65 conform Art.60 se pot cumula ... (vezi toată discuția)