Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apel civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apel civil

in cazul in care ambele parti procesuale (reclamant si parat) depun apel impotirva unei sentinte, la date diferite, dar in termen legal, al carui apel se judeca?
In speta fiind o actiune in pretentii, unde s-a admis de catre instanta o suma care deja este platita de catre parata, in rest a respins actiunea in pretentii, astfel, parata fiind obligata sa plateasca o suma deja platita.
In cazul in care parata face prima apel, criticand sentinta in sensul ca a platit suma respectiva, demonstrand plata, iar, apelul reclamantilor se depune ulterior celui al paratei, instanta va judeca ambele apeluri ? sau doar primul (adica cel al paratei) ?
Daca sunt depuse in termen se judeca ambele apeluri!:)
Apelurile se vor judeca impreuna.....iar daca instanta de apel considera ca ambele sunt intemeiare poate sa judece cauza sau sa caseze hotararea instantei de fond si sa trimita cauza spre rejudecare la prima instanta.
Rodica Ciobanu, Avocat
ok..multumesc pentru raspunsuri, dar? in cazul raspunsurilor voastre....daca ambelor parti li se admite apelul... ambele parti platesc taxa de timbru???? luati comparaitv va rog apel in penal...pararea mea e..ca ar fi aplicabile..primul venit..primul servit..
Dumneavoastra doriti sa purtam o discutie pur teoretica sau pe un caz concret?
B-)
Apelurile se judeca impreuna,daca ambele au fost introduse,de ambele parti.
Instanta de apel se va pronunta cu privire la fiecare apel formulat in parte.In privinta cheltuielilor de judecata,acestea vor fi acordate in functie de admisbilitatea cererilor.
Daca doriti sa discutati o speta ,o discutam,dar intrebari de acest gen... formulate de un avocat...