Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Am o întrebare in contextul legislației ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Am o întrebare in contextul legislației de salarizare ...

Buna ziua! Am o întrebare in contextul legislației de salarizare si a Codului Fiscal si al Muncii.

Eu sunt angajat cu CIM cu normă întreagă la un SRL cu domeniul de activitate construcții desi eu lucrez in alt domeniu (silvic - si in realitate si in CIM) cu un salariu brut de 3000 lei.

Am o persoana in întreținere si alte retineri, sporuri sau observații la salariu nu am
.
Cerând azi o adeverința de salar net pentru un dosar, vad ca sunt înregistrat cu 2300 lei pe luna octombrie 2020, desi eu încasez doar 1800 lei "in mana*, la fel si in celelalte luni.

Cui sa cer explicații si ce sa fac? In fond, eu încasez 1700-1800 lei in fiecare luna, desi actele arata ca eu încasez 2200-2300 lei, raportat la salariu de încadrare (brut) 3000-3400.

Mai pe scurt eu iau 1800 lei pe luna, iar angajatorul isi baga restul de 500 lei in fiecare luna in buzunarul lui (sau asta înțeleg eu)

Va rog sa ma sprijiniți cu un sfat si va mulțumesc!
Simona.Dunca, utilizator
Ati discutat cu angajatorul ?

Salariul cum se plateste , cash sau pe card?
Salariul se plătește in doua transe, jumătate cash, jumătate in cont
Cu angajatorul nu am discutat fiindcă sigur o sa fie "nu iti convine pleacă acasa"

Cornel Vasile a scris:

Ati discutat cu angajatorul ?

Salariul cum se plateste , cash sau pe card?

Pentru cash semnati stat de plata ?
Da semnez in fiecare luna, oare as putea obține o copie dupa statul de plata care sa conțină semnătura mea?

Cornel Vasile a scris:

Pentru cash semnati stat de plata ?

Cam greu de dat un raspuns favorabil problemei expuse .