avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Am o întrebare in contextul legislației ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Am o întrebare in contextul legislației de salarizare ...

Buna ziua! Am o întrebare in contextul legislației de salarizare si a Codului Fiscal si al Muncii.

Eu sunt angajat cu CIM cu normă întreagă la un SRL cu domeniul de activitate construcții desi eu lucrez in alt domeniu (silvic - si in realitate si in CIM) cu un salariu brut de 3000 lei.

Am o persoana in întreținere si alte retineri, sporuri sau observații la salariu nu am
.
Cerând azi o adeverința de salar net pentru un dosar, vad ca sunt înregistrat cu 2300 lei pe luna octombrie 2020, desi eu încasez doar 1800 lei "in mana*, la fel si in celelalte luni.

Cui sa cer explicații si ce sa fac? In fond, eu încasez 1700-1800 lei in fiecare luna, desi actele arata ca eu încasez 2200-2300 lei, raportat la salariu de încadrare (brut) 3000-3400.

Mai pe scurt eu iau 1800 lei pe luna, iar angajatorul isi baga restul de 500 lei in fiecare luna in buzunarul lui (sau asta înțeleg eu)

Va rog sa ma sprijiniți cu un sfat si va mulțumesc!
Ultima modificare: Marți, 3 Noiembrie 2020
Simona.Dunca, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:02, 3 Noiembrie 2020
Ati discutat cu angajatorul ?

Salariul cum se plateste , cash sau pe card?
Salariul se plătește in doua transe, jumătate cash, jumătate in cont
Cu angajatorul nu am discutat fiindcă sigur o sa fie "nu iti convine pleacă acasa"

Cornel Vasile a scris:

Ati discutat cu angajatorul ?

Salariul cum se plateste , cash sau pe card?

Pentru cash semnati stat de plata ?
Da semnez in fiecare luna, oare as putea obține o copie dupa statul de plata care sa conțină semnătura mea?

Cornel Vasile a scris:

Pentru cash semnati stat de plata ?

Cam greu de dat un raspuns favorabil problemei expuse .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce diferenta trebuie sa dau angajatorului? analici analici Buna seara am un salariul de 1700 lei doresc sa fac un imprumut si am cazut de acord cu angajatorul sa platesc diferenta pana la 2300 lei.Puteti sa-mi spuneti ... (vezi toată discuția)
Nesemnarea statului de plata de la angajare pana in prezent darkone darkone buna ziua, revin cu o problema, sunt angajata din septembrie la o firma de distributie ca agent de vanzari, la toti colegii mai vechi se face virarea ... (vezi toată discuția)
Scutiri in baza certificatului de handicap crocoi crocoi Buna ziua,curand am obtinut certificatul de handicap,am inteles ca sunt scutit de impozit pe salariu,la concediu medical pe cod 14 se aplica scutirea de ... (vezi toată discuția)