Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ce trebuie sa fac daca sunt contact direct (COVID) dar ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ce trebuie sa fac daca sunt contact direct (COVID) dar deja am trecut prin boala?

Ce trebuie sa fac (care sunt obligatiile mele dpdv. legal), daca am trecut prin boala (Covid) si sunt contact direct a unei persoane confirmate pozitiv:

caz 1 - am test PCR pozitiv, m-am vindect au trecut cele 14 zile, si sunt contact direct a unei persoane confirmate pozitiv, (dupa cele 14 zile de la testul pozitiv)

caz 2. nu am test PCR pozitiv, doar TESTARE IMUNOLOGICA ANTICORPI ANTI-2019-nCOV IgM si IgG - cu rezultat pozitiv, anticorpi IgG prezenti, si sunt contact direct a unei persoane confirmate pozitiv (dupa ce am facut aceste analize, si au trecut 2-3 saptamani de la aparitia simptomelor)
dzsozso, utilizator
Caz 1 este cel care apare in protocolul oficial, nu aveti nici o problema de a circula, nu mai aveti obligativitatea izolarii.
"După 14 zile de la data recoltării primului test pozitiv, pentru pacienții declarați vindecați de COVID-19, la reintrarea în colectivitate (loc de muncă, unitate de învățământ etc.) nu este necesar aviz epidemiologic și nici solicitarea unui test negativ pentru ARN SARS-CoV-2."
Cazul 2 nu este descris in protocol

[ link extern ]
multumnesc!

ca "nu este descris in protocol" insemana ca:
- nu e exceptie, ar trebui sa ma izolez...

sau

e complet in ceata aceasta situatie? eu momentan sunt complet in ceata...
Înseamnă că protocolul nu prevede o astfel de situație. Nu se fac astfel de teste în mod curent și nu se folosesc pentru dovedirea infectării cu SARS-Cov-2.

Presupun ca ati citit protocolul(plan...).
latka, moderator