avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... ce se întâmplă după o decizie CEDO favorabilă, ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

ce se întâmplă după o decizie CEDO favorabilă, contra României? ...

ce se întâmplă după o decizie CEDO favorabilă, contra României?
Cel mai recent răspuns: Ioan Victor , utilizator 13:52, 5 Noiembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se va cere revizuirea hotararii pronuntate in tara ...

C.proc.civ.
Art. 509 Obiectul și motivele revizuirii
(1) Revizuirea unei hotărâri pronunțate asupra fondului sau care evocă fondul poate fi cerută dacă:
.....
10. Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat o încălcare a drepturilor sau libertăților fundamentale datorată unei hotărâri judecătorești, iar consecințele grave ale acestei încălcări continuă să se producă;
....

Art. 510 Instanța competentă
(1) Cererea de revizuire se îndreaptă la instanța care a pronunțat hotărârea a cărei revizuire se cere.
....

Art. 511 Termen de exercitare
...
(3) Pentru motivele prevăzute la art. 509 alin. (1) pct. 10 și 11, termenul este de 3 luni de la data publicării hotărârii Curții Europene a Drepturilor Omului, respectiv a deciziei Curții Constituționale în Monitorul Oficial al României, Partea I.
...
Mulţumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire vasile2013 vasile2013 In cazul in care mi-a fost admisa actiunea la CEDO pot solicita si ulterior- dupa aceasta data-, printr-o actiune interna repararea prejudiciului cauzat prin ... (vezi toată discuția)
Decizie de neconstituționalitate RomeoDorian RomeoDorian Aș dori să știu dacă pot beneficia de o decizie de neconstituționalitate în următoarea situație: Am avut un proces civil de contestare decizie ... (vezi toată discuția)
Proces castigat la cedo: intrebari Sorin09 Sorin09 Am o hotarare de la CEDO din 17/02/2009 care imi da castig de cauza privind dreptul de proprietate asupra unui apartament. In sentinta CEDO mi se comunica ... (vezi toată discuția)