Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... ce se întâmplă după o decizie CEDO favorabilă, ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

ce se întâmplă după o decizie CEDO favorabilă, contra României? ...

ce se întâmplă după o decizie CEDO favorabilă, contra României?
Se va cere revizuirea hotararii pronuntate in tara ...

C.proc.civ.
Art. 509 Obiectul și motivele revizuirii
(1) Revizuirea unei hotărâri pronunțate asupra fondului sau care evocă fondul poate fi cerută dacă:
.....
10. Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat o încălcare a drepturilor sau libertăților fundamentale datorată unei hotărâri judecătorești, iar consecințele grave ale acestei încălcări continuă să se producă;
....

Art. 510 Instanța competentă
(1) Cererea de revizuire se îndreaptă la instanța care a pronunțat hotărârea a cărei revizuire se cere.
....

Art. 511 Termen de exercitare
(3) Pentru motivele prevăzute la art. 509 alin. (1) pct. 10 și 11, termenul este de 3 luni de la data publicării hotărârii Curții Europene a Drepturilor Omului, respectiv a deciziei Curții Constituționale în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Mulţumesc!