avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 368 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... În material divorţului şi a obligaţiei de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

În material divorţului şi a obligaţiei de întreţinere, ...

În material divorţului şi a obligaţiei de întreţinere, am nevoie de o clarificare. Există o hotărâre prin care se dispune o pensie alimentară de 1/3 şi se menţionează şi o sumă calculată la salariul minim, să zicem 300 lei/lună.
Ce anume se pune în executare, 1/3 sau suma fixă?
Dacă salariul debitorului obligaţiei se măreşte, este nevoie de o altă hotărâre judecătorească?

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara tudfamily tudfamily Referitor la obligatia de plata a pensiei alimentare, in hotararea judecatoreasca este precizat ca fostul meu sot este obligat la plata a 25% din salariu. Am ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara roxana395 roxana395 Buna ziua Sunt divortata din anul 2009,copilul minor locuind cu mine.Pensia alimentara stabilita de tribunal este de 310 lei,aceasta reprezentind 25% din ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara daca am ramas fara serviciu edmond11 edmond11 Buna ziua, As dori sa stiu cum anume se calculeaza pensia alimentara, in cazul in care nu mai am serviciu. Sa presupunem ca maine raman fara serviciu. Pot ... (vezi toată discuția)