avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu sunt căsătoriți.Nu ...

Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu sunt căsătoriți.Nu au copii împreună doar el având un copil din prima căsătorie.
Locuință in care au stat fiind al bărbatului.
El decedează intre timp.
Întrebare ,ea persoană cu care a stat 38 de ani fara a fi căsătoriți are dreptul la moștenire?? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:34, 7 Noiembrie 2020
Da, cum e si corect de altfel.
E normal sa iti moștenești sotul/soția.
Într-adevăr este o fericire să te bucuri de protecția socială, juridică și succesorala pe care ti-o ofera căsnicia.
Păcat ca in ziua de azi, majoritatea cuplurilor nu realizeaza asta decât cand moare unul dintre parteneri și rămâne cu....praful de pe toba.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire din concubinaj linnky linnky buna ziua. va rog, am o nedumerire...eu am trei case si doua masini proprietatea mea, si un copil din prima casatorie. in prezent traiesc in conclubinaj de 12 ... (vezi toată discuția)
Concubinaj-mostenire elena si ion sunt casatoriti, au doi copii ... Para81 Para81 Concubinaj-mostenire Elena si Ion sunt casatoriti, au doi copii Irina si Paul. Din diferite motive se despart dar nu divorteaza! Ion traieste de cca. 20 de ... (vezi toată discuția)
Legat de o viitoare mostenire . incerc sa explic detaliat o anumita ... gratiela26 gratiela26 Legat de o viitoare mostenire . Incerc sa explic detaliat o anumita situatie : Bunicul dupa tata, acum in varsta si cu probleme de sanatate , traieste cu ... (vezi toată discuția)