Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Care e procedura de partaj dupa divort? ( ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Care e procedura de partaj dupa divort? ( casa, masina) ...

Buna ziua! Care e procedura de partaj dupa divort? ( casa, masina) E adevarat ca bunurile se impart in egala masura, nu si daca unul din soti face dovada ca a cheltuit mai mult?
ori va înțelegeți la notar, ori prin instanta.in functie de cine demonstrează ca a contribuit mai mult la dobândirea bunurilor.
Exista o prezumtie de contributie egala, dar aceasta poate fi rasturnata, astfel incat partea care demonstreaza ca a contribuit mai mult, va primi proportional cu aceasta contributie!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Conteaza atat aportul fiecărui sot la dobândirea bunurilor comune cat si durata casatoriei, munca in natura a sotiei la contribuția creșterii si educării copiilor etc.
Se poate răsturna de oricare dintre soți prezumția de cotă egală.
Va sfatuiesc sa contactati un avocat caruia sa-i prezentati toate actele si situatia de fapt pentru a va putea sfătui in concret in functie de interesul dvs: menținerea sau răsturnarea prezumtiei de contributie egală.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Daca nu este vorba de valori mari este bine sa rezolvați amiabil la notar.
Un proces este destul.de costisitor.
Buna ziua,

Opereaza prezumtia de contributie egala a sotilor, la dobandirea bunurilor comune, insa aceasta prezumtie nu este una irefragrabila, ci poate fi combatuta prin orice proba contrara.

Astfel, pot fi determinate cote de contributie diferentiate, ale sotilor, la dobandirea bunurilor comune.

Instanta de judecata va avea in vedere criteriile generale de partajare: sumele de bani investite la plata pretului, sumele de bani investite in vederea achitarii taxelor si a impozitelor aferente, actele de conservare realizate, care au dus la sporirea valorii de circulatie a bunului, actele de administrare realizate, situatia locativa a sotilor(in cazul bunurilor imobile) , activitatea prestata in cadrul gospodariei.